Zarobki w IT. Ile zarabia programista freelancer?

Szukasz pracy, która pozwoli Ci zgromadzić oszczędności i inwestować? Chcesz pozostać niezależny i sam wybierać sobie zleceniodawców? Dowiedz się, dlaczego dobrym wyborem może być tworzenie stron internetowych na freelansie.

Artykuł sponsorowany

9yitg7458y8c74c

Fot. pexels.com

Jak wygląda praca programisty „wolnego strzelca”?

Doświadczeni developerzy nie mają problemu ze znalezieniem pracy – są najbardziej poszukiwanymi specjalistami na rynku. Część z nich podejmuje współpracę B2B z jednym klientem, inni decydują się na freelancing.

Jak wygląda ich codzienność?

Programistów freelancerów uważa się raczej za średnio zapracowaną grupę pracowników. W wynikach ankiety opublikowanych na Useme.com, 45% pracowników IT przyznało, że pracuje poniżej 4 godzin dziennie. Tylko 18% ankietowanych poświęcało na pracę od 4 do 6 godzin, a jedynie 12% więcej niż 6 godzin każdego dnia.

Ze wspomnianej ankiety przebijał jeszcze jeden wniosek: programiści koncentrują się najczęściej na projektach długoterminowych (16%). Niemal połowa, bo 44% ankietowanych zadeklarowało wykonywanie 1-2 zleceń miesięcznie. Spora część (20%) angażuje się w takie projekty na kilka miesięcy. Nie muszą więc nieustannie poszukiwać nowych zleceń.

Co jeszcze wynika z tych danych? Programiści to jedna z najmniej zapracowanych grup freelancerów. Nie dziwi więc fakt, że tak wiele osób decyduję się na właśnie ten kierunek kariery. Praca w IT pozwala zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym (work-life-balance) przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu życia.

Ile zarabiają programiści-freelancerzy?

Freelancing to dobra opcja dla tych, którzy już zmęczyli się korporacyjnym systemem. Tę formę wybierają również osoby, które chcą poświęcić więcej czasu rodzinie, przyjaciołom czy swojej pasji.

Wiele osób jednak wciąż boi się pracować na własny rachunek, a głównym źródłem ich obaw jest wysokość i stabilność wynagrodzenia.

Problem ten właściwie nie istnieje wśród doświadczonych “starszych” programistów. W tej grupie zawodowej odsetek zarabiających na zleceniach powyżej 10 tysięcy złotych jest zdecydowanie najwyższy. Powołajmy się jednak na bardziej szczegółowe dane, pochodzące z „Raportu Płacowego 2023” SoDA.

Ile można zarobić w branży IT? Według danych pochodzących z raportu, wynagrodzenia w ramach umowy B2B wyglądają następująco:

DevOps Engineer i Cloud Engineer – miesięczna stawka specjalisty na poziomie regular – 18 504 zł; na poziomie senior (+5 lat) – 23 956 zł.

Business Analyst i Software Developer – miesięczna stawka specjalisty na poziomie regular – 16 485 zł, a na poziomie senior – 20 195 zł.

Programiści – miesięczna stawka specjalisty na poziomie regular – 15 743 zł, a na poziomie senior – 20 879.

Project managerowie, specjaliści od Quality Assurance i UX/UI Designerzy – miesięczna stawka specjalisty na poziomie regular – 11 000-14 500 zł, a w przypadku seniorów od ok. 15 500 do 18 000 zł.

vfnqh79vgqmlbe4

Tak wyglądają zarobki, jeśli mamy już założoną własną działalność. A jak to wygląda u freelancerów?

Wróćmy do raportu opublikowanego przez portal Useme. Tutaj 30% programistów deklaruje zarobki powyżej 10 tysięcy złotych miesięcznie. Natomiast 22% może się pochwalić wynagrodzeniem od 5 do 10 tysięcy.

Jak dołączyć do tej grupy szczęśliwców? Wbrew stereotypom wcale nie trzeba uczyć się jednego z języków programowania…

Freelancerzy w branży projektowania stron www oraz sklepów online

Szansą dla początkujących programistów jest tworzenie stron przy wykorzystaniu popularnych narzędzi, takich jak kreator stron WebWave. Co ciekawe, tworzenie stron i sklepów to druga branża (zaraz po programowaniu), w której ankietowani wykonują kilka zleceń w miesiącu. Oznacza to, że stworzenie 2-5 stron internetowych w miesiącu gwarantuje wynagrodzenie równe lub wyższe niż średnia krajowa (wynosząca obecnie 7368,97 zł brutto).

Oto kilka wskazówek, które przydadzą się początkującym freelancerom:

  • Zanim przystąpisz do pracy, wybierz odpowiednie narzędzie, które umożliwi Ci tworzenie profesjonalnych stron bez konieczności nauki kodowania. Polecamy zajrzeć na niezależne rankingi kreatorów tj. kreatorystronwww.pl lub websitebuildersranking.com.

  • Bądź systematyczny. Poznawaj możliwości kreatora codziennie przez 2-3 godziny. To lepszy sposób na nabranie wprawy, niż próba osiągnięcia celu w ciągu jednej wielogodzinnej sesji.

  • Stwórz własną stronę-wizytówkę. Klienci będą mogli przekonać się o Twoich umiejętnościach, wiedzy i poczuciu estetyki. Nie zapomnij zamieścić na stronie danych kontaktowych oraz portfolio z wykonanymi już projektami.

  • Świetną formą promocji oraz usystematyzowania swojej wiedzy jest prowadzenie bloga. Regularna publikacja (np. 1 wpis tygodniowo) pomoże Ci również uzyskać wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania Google.

  • Aktywnie szukaj zleceniodawców – udzielaj się na facebookowych grupach i wysyłaj wiadomości do firm, które mają niedopracowane strony.

  • Nawiąż kontakt z innymi web developerami. W tematycznych grupach i na forach chętnie dzielą się oni swoją wiedzą. A ta pozwoli Ci uniknąć popularnych błędów.

  • Rozwijaj się: czytaj branżowe blogi, obserwuj najlepszych w social mediach i sprawdzaj co dzieje się u konkurencji.

Ile zarabia programista na freelansie. Podsumowanie

Tworzenie stron internetowych w ramach freelancingu może być świetnym uzupełnieniem domowego budżetu lub wręcz jego podstawą. Web developerzy-freelancerzy sami wybierają sobie zlecenia oraz ustalają stawki, a to niesie za sobą dodatkową korzyść – wpływa pozytywnie na ich poczucie sprawczości oraz motywuje do pracy.

Czy chcesz się znaleźć w tej grupie wysoko zarabiających specjalistów? Pomyśl o tworzeniu stron na zlecenie w kreatorach niewymagających kodowania!

Źródło tekstu: https://www.stockwatch.pl/wiadomosci/zarobki-w-it-ile-zarabia-programista-freelancer,notatki,314623