Oświetlenie awaryjne – zabezpiecz się na wypadek pożaru

W czasie pożaru zwykle awarii ulega sieć elektryczna – a właśnie zwłaszcza w takich przypadkach będzie potrzebna. Bez oświetlenia awaryjnego ewakuacja ludzi z obiektu może zatem spowodować duże trudności, a zwłaszcza kiedy drogi ewakuacyjne przebiegają pomieszczeniami bez okien. Z tego powodu bardzo istotne okazuje się to, by wszystkie budynki publicznie dostępne miały oświetlenie awaryjne. Jest to zresztą określone przez odpowiednie przepisy, a jego brak może spowodować trudności z odbiorem budynku. W jakich miejscach konkretnie powinno się znaleźć oświetlenie awaryjne? Jakie wyroby wchodzą do tej kategorii?

Rodzaje oświetlenia awaryjnego

Najważniejszym elementem oświetlenia awaryjnego są, jak nietrudno się domyślić, świetlówki. Pamiętajmy przy tym, że powinny one być dostosowane do pomieszczenia, gdzie są zamontowane – oświetlenie awaryjne dla korytarzy do ewakuacji jest trochę odmienne niż te zakładane w półotwartych strefach. Ustawy wymuszają także użycie odpowiednich, świecących tablic, zawiadamiających o kierunku opuszczenia obiektu. Zarówno pierwsze, jak i drugie muszą mieć akumulator działający bez dostępu do sieci energetycznej.

Zakładanie oświetlenia awaryjnego

Ustawa nie wymusza, żeby oświetlenie awaryjne zostało zamontowane w zwykłych domach. Jego użycie jest zaś wymagane we wszelkiego typu obiektach publicznych. Musi działać między innymi w przedsiębiorstwach, urzędach lub placówkach oświatowych. Prawo poza tym wymusza, by oświetlenie awaryjne spełniało obowiązujące normy.