Centrale wentylacyjne

Centrala wentylacyjna to główna część wszystkich tego typu systemów. Ich wielkość jest uzależniona od przeznaczenia – od małych urządzeń aż do kilkumetrowych central – te drugie stworzone są do użytku w wielometrowych obiektach, ale pełnione przez nie funkcje zawsze są takie same.

Co robi centrala wentylacyjna?

Centrala wentylacyjna służy do przygotowania powietrza, które następnie będzie wprowadzone do klimatyzowanego obiektu. W jej środku powietrze jest chłodzone, zraszane, odwilgacane czy ocieplane – w zależności od oczekiwań użytkowników systemu.

Ogrzewanie i ochładzanie w centrali wentylacyjnej

Zimą centrala wentylacyjna zwykle ociepla medium zaciągane z zewnątrz – tak, by temperatura w środku pomieszczenia oscylowała wokół 25*C. W upalne dni natomiast pożądane okazuje się ziębienie powietrza do oczekiwanego poziomu.

Redukcja zawartości wilgoci w centrali wentylacyjnej

Osuszanie medium może przebiegać na dwa sposoby – za pomocą skraplania lub zatrzymywania wody w w wymiennikach z chłonnego surowca, wilgoć zaś jest później odprowadzona poza instalację.

Centrala wentylacyjna zrasza powietrze

Powietrze może zostać zroszone z użyciem pary lub wilgotnych wkładów. W czasie takiej czynności w medium niekiedy rozwijają się bakterie – z uwagi na to przed wtłoczeniem do wnętrza musi być wysterylizowane lampami UV.