Zwykła wentylacja daje wprawdzie możliwość zapobiec rozwojowi grzybów czy wodzie w domu, jednak ma pewne wady. Chodzi zwłaszcza o niezbyt wysoką temperaturę wtłaczanego do wewnątrz powietrza, co skutkuje wyższymi wydatkami na ogrzewanie. Do dyspozycji mamy jednak skuteczną metodę na rozwiązanie tego kłopotu – rekuperacja. Na czym się ona opiera? Co nam daje?
Jak działa rekuperacja?
Rekuperator pobiera z dworu czyste powietrze, a później wtłacza je do domu. Aby natomiast zapobiec obniżeniu temperatury, powietrze jest ogrzewane energią powietrza już zużytego – przez to, rekuperacja nie pobiera prądu, zaś proces od początku do końca jest cichy i nieuciążliwy dla lokatorów.
Z rekuperacją chronisz zdrowie
Rekuperacja, podobnie jak tradycyjna wentylacja, pozwala zmniejszyć poziom wilgoci w powietrzu i przez to utrudnić rozwój niebezpiecznych dla naszego organizmu mikroorganizmów. Po montażu rekuperatora, z każdego domu znikną grzyby, co jest naprawdę istotne dla ludzi z zaburzoną odpornością. Rekuperacja, gwarantując przepływ powietrza, nie zmniejsza ciepłoty, przez co minimalizuje niebezpieczeństwo przeziębień w sezonie zimowym.
Rekuperacja – zakładanie
Rekuperatory montuje się w tak wybranych lokalizacja, by były w stanie wtłoczyć powietrze do całego obiektu. Nie zapominajmy, że do ich funkcjonowania niezbędne będzie także położenie kanałów wentylacyjnych – na kupno rekuperatora powinniśmy zatem zdecydować się podczas większego remontu.