Dlaczego warto zapisać się na kurs trenerski

Scenariusz dobrego szkolenia bardzo odbiega od pozostałych skryptów. Żeby szkolenie było skuteczne, scenariusz powinien być elastyczny oraz pozwalać na dopasowanie programu do uczestników. Aby to było osiągalne, należy przeanalizować doświadczenie uczestników i ich potrzeby. Będzie to naprawdę ważne, gdyż odpowiednio przygotowany scenariusz szkolenia jest kluczową częścią pracy każdego coacha. Dobrze więc powiedzieć parę słów o tym, jak musi on się prezentować i o czym nie zapominać przy jego opracowaniu. Pomocnych będzie niewątpliwie parę najważniejszych porad, które powinien poznać każdy, kto ma zamiar zorganizować szkolenie.

Scenariusz szkolenia – co jest ważne?

Najważniejszym zadaniem scenariusza szkolenia jest rzecz jasna określenie jego czasu trwania – pamiętajmy przy tym, iż szkolenie powinno być jak najdłuższe, bo mniejsze kursy okazują się nierzadko dla trenerów przyczyną niemałych problemów. Kolejnym działaniem powinno być określenie zakresu szkolenia – ten natomiast powinien być dopasowany do czasu jego trwania. Tylko wówczas można przygotować główne ćwiczenie kursu. Podczas dobrze przygotowanych szkoleń ćwiczenia wykonywane są dopiero wtedy, kiedy uczestnicy przyswoili już wszelkie potrzebne informacje – po nich następuje wszak ogólne podsumowanie.

W scenariuszu szkolenia określ cele

Scenariusz szkolenia musi także być źródłem informacji na temat tego, co powinniśmy przedstawić ludziom biorącym w nim udział przed tym, jak zacznie się ćwiczenie główne. Tak zwane cele operacyjne to zespół cech oczekiwanych od kursantów. Mogą być one różne zależnie od rodzaju szkolenia. Zwykle jest to przyswojenie przez nich kluczowych wiadomości oraz odpowiednia atmosfera wśród uczestników. Cele operacyjne podczas szkolenia muszą zostać wypracowane w minimalnym stopniu, zaś w przypadku dobrej – w optymalnym.