Food pairing – gotowanie może być przygodą

Jeśli interesujesz się food pairing, koniecznie kliknij w to miejsce

Choć przywykliśmy do tradycyjnych kombinacji smakowych, nie znaczy to, że łączenie ze sobą dań, które pozornie kompletnie się wykluczają, nie może przynieść intrygujących i, co ważne, smakowitych wyników. Przekonujemy się o tym coraz częściej. Ogromny wpływ na nasz smak miało naturalnie otwarcie się na inne tradycje kulinarne, jak również pojawienie się na rynku nieznanych dotąd w Polsce artykułów. Dzięki temu choćby połączenie egzotycznych sosów owocowych z mięsem rzadko już szokuje. Osoby, które zagustowały w tych wyjątkowych fuzjach aromatów chętnie inicjują własne doświadczenia i na własną rękę szukają coraz to dziwniejszych połączeń. Żeby te jednakże przyniosły oczekiwane skutki, warto wpierw zaopatrzyć się w stosowną wiedzę.

Food pairing – sztuka mieszania ze sobą smaków

Jeżeli pragniemy, aby nasze kulinarne przygody istotnie były źródłem ekscytacji oraz pozwalały odkryć nowe smakowe wrażenia, należy postępować zgodnie z kanonami obowiązującymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są wyłącznie wskazówkami, o których nie wolno zapominać, by aromaty wiążą się w zgodną, choć niezwykłą całość. Dobrze zrobimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tą nazwą określa się umiejętność łączenia ze sobą smaków, które w ogólnym mniemaniu uważane są za całkowicie ze sobą niewspółgrające. Wszelkie reguły food pairingu są tymczasem gruntownie przemyślane, a u ich podstaw leży szczegółowa wiedza z obszaru biochemii, dotyczącą przede wszystkim obecności poszczególnych substancji w stosowanych produktach. Food pairing dotyczy nie tylko posiłków, lecz też napojów (w tym alkoholowych).

Food pairing warsztaty tylko z profesjonalnym szefem kuchni

Do uprawiania food pairingu potrzebne są instynkt oraz duża fantazja, aczkolwiek to nie one będą kluczowe. Znacznie bardziej jest istotna znajomość ilości rozmaitych substancji w komponentach potraw, jak również tego, jak reagują one z innymi składnikami. Wobec tego trafną decyzją będzie udział w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez profesjonalnego szefa kuchni – przede wszystkim dlatego, że przekazanie koniecznej wiedzy trwa nie dłużej niż kilkanaście godzin.

Dane teleadresowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]