Poradnik dla trenerów – jak poprowadzić szkolenie

Szkolenia stają się coraz bardziej modne – dzięki nim można m. in. pozbyć się lęków, osiągnąć cele zawodowe czy nauczyć się organizacji czasu. Żeby jednak szkolenie było maksymalnie efektywne, musi być dobrze przeprowadzone. Jakie techniki okazują się najlepsze?

Jak poprowadzić szkolenie – postawić na treść czy metody szkoleniowe?

Dobre szkolenie powinno wzbudzić zainteresowanie uczestników i przynieść pożądane efekty. Sama treść szkolenia nie jest najważniejsza ponieważ, wiele zależy od używanych metod oraz zaangażowania prowadzącego. Jak przeprowadzić ciekawe szkolenie? Przede wszystkim nie może być ono nużące dla słuchaczy, a także czysto teoretyczne. Właśnie z tego powodu tak wielu trenerów stosuje innowacyjne metody do których należą m. in. symulacja, metoda rządu, warsztaty czy dyskusja grupowa. Warsztaty praktyczne ułatwiają zapamiętywanie informacji oraz wpajanie określonych zachowań. Obecnie bardzo dużą wagę przywiązuje się do technik praktycznych, które zapewniają wymierne rezultaty. Sama teoria to nie wszystko, słuchacze muszą na własnej skórze wypróbować określone metody.

Jak poprowadzić szkolenie – dokonaj odpowiedniego podziału słuchaczy

Interesujące techniki szkoleniowe nie są gwarancją sukcesu. Ważną poradą jest też dokonanie umiejętnego podziału kursantów na podgrupy, np. na zasadzie podziału przez trenera. Dzięki temu słuchacze czują się maksymalnie komfortowo i właśnie w ten sposób przeprowadza się m.in. szkolenia dla managerów. Kolejną metodą podziału uczestników na grupki jest dołączanie do liderów. Trochę inaczej wygląda natomiast praca z osobami, które przeszły kryzys – mogą one dowolnie dobrać się w grupy. Dzięki temu szkolenie będzie ciekawe, a uczestnicy wyniosą z niego wiele ciekawych informacji.