Murowanie oczek wodnych

Jeśli zastanawiacie się, jak poprawić wygląd Waszych ogrodów, świetnym pomysłem będą oczka wodne. Można stworzyć je na niewielkiej przestrzeni, i to samemu! Możliwości urozmaicenia ich barwną fauną i florą jest bardzo wiele. W ofercie specjalistycznych sklepów znajduje się także szereg przyrządów, które sprawią, że oczka wodne będą zabezpieczone i zadbane.

Jak budować oczka wodne?

Budowa oczek wodnych nie jest tak trudna i wymagająca, jak się zdaje. Przy pewnej dozie pracy i chęci można zbudować przy swoim domu piękne miejsce idealne do odpoczynku. Aby móc długo się nim cieszyć, należy pamiętać, aby oczko wodne było zbudowane w najbardziej optymalnym miejscu i przy użyciu najbardziej profesjonalnych materiałów. Bardzo istotne jest wybranie właściwego terenu i skuteczne przygotowanie go pod wykopanie oczka. Nie wolno zapominać o precyzyjnym zabezpieczeniu dna i granic. Uszczelnianie oczek wodnych to podstawa skuteczności i bezpieczeństwa ich zakładania. Jeżeli w naszym ogrodzie nie ma tak dużo miejsca, aby wykopać własne oczko wodne o odpowiedniej wielkości, istnieje możliwość, aby posłużyć się gotową formą. Wtedy dodatkowe uszczelnianie nie będzie obowiązkowe.

Które rośliny wodne będą najlepsze dla oczek wodnych?

Oczka wodne bez żadnych ozdób stanowią piękne urozmaicenie ogrodów. Jeśli postanowimy obsadzić je wyjątkowymi roślinami, jeszcze bardziej zyskają na uroku. Walor estetyczny nie jest jedyną zaletą, jaką mają. Flora uatrakcyjnia oczka wodne, ale również niweluje ich niedoskonałości. Co szczególnie istotne, pomaga w utrzymaniu równowagi biologicznej w akwenach. Rośliny natleniają wodę, a dzięki ocienianiu przeciwdziałają nadmiernemu zwiększeniu jej temperatury. Warto z uwagą skomponować roślinność otaczającą oczko, tak aby nie tylko cieszyła oko, ale była także urozmaicona i nie sprawiała trudności w utrzymaniu.