Niełatwa pielęgnacja boisk sportowych

Właściwie zbudowane boisko, posiadające odpowiednie podłoże i doskonałą murawę, nie tylko świetnie się prezentuje, ale przede wszystkim perfekcyjnie wypełnia swoją rolę podczas rozgrywania meczów. Naturalnym jednak jest, że płyty boisk sportowych z czasem ulegają zużyciu, a więc ich stan się pogarsza, więc potrzebne jest wykonywanie działań, które określa się jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na rodzaj gleby, typ trawy czy też warunki wodno-terenowe, potrzebuje właściwej, dokładnej i bardzo regularnej pielęgnacji. Najlepiej jest powierzyć to zadanie fachowcom, posiadającym solidną wiedzę o pielęgnowaniu takich obiektów, a poza ty dysponującym niezbędnymi do tego urządzeniami.

Fachowa pielęgnacja boisk sportowych

Murawa sportowa, czyli najistotniejszy element każdego boiska, tworzona jest w wyniku stosowania odpowiednich mieszanek nasion traw, co podnosi jej wytrzymałość na szkodliwe warunki pogodowe, a także na wszelkie uszkodzenia będące oczywistą konsekwencją jej użytkowania. Murawę można także nawozić, jednak to nie wszystko, konieczne jest podejmowanie zabiegów takich jak piaskowanie, wertykulacja, aeracja, włókowanie, dosiew trawy, walcowanie czy wymiana trawnika. Nazwy te z pewnością niewiele powiedzą amatorom, lepiej więc pielęgnację boiska zlecić fachowcom, ponieważ wyłącznie odpowiednio wypielęgnowana trawa zapewnia warunki konieczne do rozgrywania meczów, a zaniedbywanie pielęgnacji prowadzi do szybkiej degradacji boiska.

Możliwości pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najważniejszych punktów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest system nawadniania trawy, lecz murawa potrzebuje znacznie więcej zabiegów, na przykład aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu odpowiednich urządzeń. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby oraz powoduje mocniejszy rozrost korzeni trawy. Wertykulacja, czyli zabieg opierający się na nacinaniu darni, zwiększa przepuszczalność gleby oraz przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co poprawia komfort jego użytkowania. Wymagane wiosną walcowanie sprawia, iż korzenie trawy stają się lepiej odżywione, zaś włókowanie, czyli szczotkowanie, usuwa uschnięte części murawy. W razie wystąpienia ubytków w trawniku konieczne jest uzupełnianie ich trawą z rolki lub poprzez dosiewanie. Nie wolno też zapomnieć o regularnym koszeniu trawy – we właściwym momencie oraz na odpowiednią wysokość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, właściwych urządzeń, a także wiedzy, kiedy je wykonywać. Właściwie pielęgnować boisko mogą więc jedynie profesjonaliści.