Pielęgnacja trawnika

Zakładanie trawników metodą siewu jest bardzo powszechne i często stosowane. Trawniki z siewów to niedrogi i skuteczny sposób na założenie murawy, np. dookoła domu. Pomimo tego, że nierzadko rezultat siewu jest widoczny dopiero po paru miesiącach, jest tego warty.

Jak zakładać trawniki z siewów?

Zakładając trawniki z siewów, powinno się pamiętać o optymalnym czasie wysiewu nasion. Pora roku i miesiąc mają kolosalne znaczenie dla rezultatu. Najbardziej dogodnym czasem na siew jest maj lub przełom sierpnia i września. Od tego, jaki rodzaj trawnika chcemy założyć zależy gatunek nasion, na jakie się zdecydujemy. Siać należy w bezwietrzny i pochmurny dzień, przysypując nasiona kilkucentymetrową warstwą gleby. Istotne jest również wałowanie ziemi, dzięki czemu nasiona będą szybciej i wydajniej pobierać wodę z gleby. Trawniki z siewów potrzebują stosownej pielęgnacji zaraz po wysiewie. Pomyłki i zaniedbania często skutkują nieoczekiwanym fatalnym efektem.

Korzyści i zagrożenia trawników z siewów

Często klienci firm zajmujących się ogrodnictwem żywią wątpliwości, czy tworzenie trawników z siewów jest dobrym pomysłem. Metoda siewu jest czasochłonna i wymaga dużo pracy. Czy rezultat jest tego wart? Oczywiście! Trawnik założony tym sposobem rośnie wolniej, ale za to odwrotnie niż inne rodzaje trawników może być całkowicie dopasowany do potrzeb klienta. Da się stworzyć go samemu, dopasowując różne typy trawy do konkretnych miejsc. Co więcej, zakładanie trawników z siewów jest niezwykle tanie i ekonomiczne.