Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – dzisiaj to podstawa!

Powszechne używanie urządzeń przenośnych sprawia, że webmasterzy z większą ochotą tworzą mobilne wersje stron. Jest to bardzo ważne z uwagi na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest jedna: jeśli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Z tego względu właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Podstawowe zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Są czynniki, o których musimy pamiętać, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować zasadę „mobile friendly”, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest przyjazna dla użytkowników urządzeń mobilnych, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona otwierała się we właściwy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy także zapewnić jak najszybsze wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów czy z tabletów zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym podstawowym, ale niesamowicie znaczącym elementem, jest przejrzystość. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych powinniśmy zadbać o odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest też korzystanie z informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co znajduje się w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – skorzystaj z RWD

Pamiętanie o tych zasadach na pewno przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Osiągnąć to można na parę sposobów. Możemy zastosować na stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych sytuacjach nie jesteśmy w stanie zachować pełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu oddzielnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga zastosowania innego adresu URL. Jeżeli strona zaprojektowana jest np. na WordPressie, możemy po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które dostosują zawartość strony do urządzeń przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach obowiązek każdego webmastera.