Anioły i szopki – polskie rękodzieło nie tylko dla turystów

Dzieła sporządzane przez rodzimych artystów regionalnych, nadzwyczaj wyraziste, ale również dośćnieskomplikowane w swojej strukturze, od niezliczonych lat fascynują odbiorców. Także dziś prawie każdy z nas ma w swoim posiadaniu jakąś rzeźbę z drewna, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki naiwnej.

Anioły drewniane – rękodzieło, które kochają nie tylko zagraniczni turyści

Rzeźba w drewnie od setek lat była znaczącą częścią naszej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były przeważnie z kultem religijnym – w siołach oraz małych miastach konstruowano tysiące kapliczek, które lokalni artyści zapełniali tzw. „świątkami”, innymi słowy figurami religijnymi wykonanymi z miękkiego, prostego w obróbce gatunku drewna. I chociaż obecnie nieczęsto tworzy się tego rodzaju rzeźby, to drewniane anioły utrzymane w takiej estetyce odnalazły swoje miejsce jako element dekoracyjny domów. Dlaczego właśnie anioły? Ponieważ to symbol troskliwości, ochrony oraz dobra. Taka figurka wszystkim asocjuje się z opiekunem rodziny. Drewniane anioły wyrzeźbione w estetyce sztuki naiwnej wyróżniają się wyrazistymi barwami, a dzięki manualnemu wykonaniu są unikalne. Nie może zatem dziwić, że są one również jedną z najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Polski przez zagranicznych turystów.

Szopki bożonarodzeniowe – od zawsze związane z Krakowem

Innym przedstawicielem rodzimego rękodzieła jest szopka krakowska. Szopki są ściśle związane z miastem Kraków i pobliskimi miejscowościami. Wytwarzane są z lekkich materiałów, najczęściej z barwnej folii aluminiowej oraz kartonu, a swoją strukturą naśladują charakterystyczne krakowskie budowle. Od lat 30-tych XX wieku w okresie bożonarodzeniowym organizowany jest konkurs szopek krakowskich, w którym bierze udział wielu artystów zajmujących się ich tworzeniem od lat. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe buduje się w różnych wysokościach. Te stworzone na konkurs mogą osiągać nawet parę metrów wysokości, jakkolwiek jednakowo uznane są też niewielkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w okresie Bożego Narodzenia chowają pod choinką.

Pochodzenie zdjęcia: szopki-anioly.pl