Ciekawe hobby – o banknotach kolekcjonerskich

Sprawdź, gdzie kupić banknoty kolekcjonerskie NBP, wejdź na goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.

Kiedy mówimy o kolekcjonerstwie, jedną z pierwszych myśli obok zbierania militariów i znaczków jest numizmatyka. Jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, którymi interesują się hobbyści. W połowie ubiegłego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych notgeldów.

Banknoty – niosą ze sobą walory historyczne oraz artystyczne

Niewiele osób wie, że pierwowzory papierowych środków pieniężnych powstały w Chinach, a nie jak wiele osób uważa – w Europie. Pierwotna ich wersja, bliska w w swoim przeznaczeniu raczej do dzisiejszych weksli, pojawiła się w II w. p.n.e. w czasie władzy Dynastii Han i wytworzona była ze skóry. Banknoty w postaci w jakiej funkcjonują obecnie ukształtowały się z kolei między VII a XII w. w czasie władzy Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Były one udogodnieniem dla handlarzy, ponieważ zwalniały ich od przymusu podróżowania na duże odległości z dodatkowym obciążeniem w postaci monet. Mieszkańcy Europy po raz pierwszy usłyszeli o walucie z papieru z opowieści znanych podróżników z XIII w., m.in. Marco Polo, jednak w państwach europejskich zaczęto ich używać w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z czasem tę metodę rozliczenia zobowiązań zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są zastępowane przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Stąd też może wzięło się coraz szersze zamiłowanie do banknotów jako obiektów kolekcjonerskich, jako że nie tylko niosą one ze sobą walory historyczne, ale również artystyczną – od dekad bowiem wzbudzają podziw finezyjnym designem.

Banknoty kolekcjonerskie posiadają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe

Kolekcjonerzy banknotów, na podobieństwo nimizmatyków, gromadzą głównie banknoty obiegowe z rozmaitych państw świata. Są one bardzo łatwo dostępne, aczkolwiek ich cena zdarza się znaczna – to zależne jest od ich kondycji i roku druku. Osobnym rodzajem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w limitowanym nakładzie, najczęściej w związku z upamiętnieniem sławnych osób ze świata nauki, polityki i kultury lub historycznych wydarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł emituje NBP. Upamiętniają one między innymi 100. rocznicę przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie nominał 20 zł) czy 100-lecie działania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (wyjątkowy banknot o nominale 19 zł). Ciekawostką jest, iż poza zdumiewającym designem, banknoty kolekcjonerskie mają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, m.in. znaki wodne, recto-verso i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]