Do czego służy blenda fotograficzna?

Blenda fotograficzna to świetne wyjście dla wszystkich fotografów potrzebujących sposobu na lepsze doświetlenie swoich zdjęć. Jej funkcjonowanie jest proste – po prostu oddaje światło odblaskową membraną. Do wykonywania fotografii portretowych wykorzystuje się przede wszystkim modele o niewielkim obwodzie, natomiast kadry z odległości najczęściej są wykonywane z wykorzystaniem sporej blendy. Poza rozmiarem, istotny będzie też kolor ekranu, bo ten w ogromnej mierze rzutuje na atmosferę fotografii. Jakie barwy może mieć blenda fotograficzna? Jak znaleźć najlepszy egzemplarz do danej fotografii? Jak uniknąć pomyłek na dworze i w atelier?

Srebrna blenda fotograficzna

Srebrna blenda fotograficzna stosowana bywa zwykle podczas sesji wewnątrz. Jej atutem okazuje się w szczególności fakt, że nie zniekształca koloru światła – z tego względu bywa stosowana w zestawie z lampami. Warto postawić na srebrną blendę fotograficzną, jeśli istotne jest dla nas zachowanie temperatury światła na zdjęciu. W przeciwnym wypadku lepszym rozwiązaniem okaże się blenda fotograficzna odmiennej barwy.

Blenda fotograficzna w złotym kolorze

Złota blenda fotograficzna jest rekomendowana zwłaszcza wówczas, gdy ważne jest dla nas ocieplenie barw na fotografii. Często wykorzystuje się ją w czasie fotografowania na dworze – szczególnie w bezchmurny dzień oraz do wykonywania fotografii na łonie przyrody. Złota blenda fotograficzna sprawia, że światło przywodzi na myśl promienie słoneczne, co korzystnie rzutuje na nastrój zdjęcia.

Biała blenda fotograficzna

Biała blenda fotograficzna jest wykorzystywana, jeśli chcemy uzyskać miękkie światło. Poza tym doskonale nadaje się do przysłaniania słońca – z tego względu stosuje się ją między innymi w czasie sesji odbywających się w upalne dni na plaży. Warto też zauważyć, iż istnieją wielofunkcyjne blendy fotograficzne z nakładanymi ekranami.