Funkcje oczyszczaczy powietrza – nie tylko filtrowanie pyłów

Kwestia zanieczyszczenia atmosfery dotarła już do świadomości zwykłego Polaka i rzadko bywa umniejszana. Mieszkańca naszego kraju mają świadomość, iż czystość powietrza, które codziennie wdychamy, ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie. Dopóki nie zostaną wdrożone efektywne rozwiązania, każdy musi zatroszczyć się o swoje zdrowie, na przykład poprzez zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowinka na rodzimym rynku

Im bardziej zurbanizowany rejon, tym bardziej prawdopodobne jest ryzyko występowania wysokiego stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Na rozwój wielu chorób układu oddychania narażeni są przede wszystkim rezydenci metropolii i okolic w pobliżu zakładów przemysłowych emitujących do atmosfery obfite ilości pyłów zawieszonych. Cykliczne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest sposobem na znaczące zmniejszenie negatywnego oddziaływania pyłów na zdrowie. I nie jest to w tej chwili coś nowego na rodzimym rynku – oczyszczacze powietrza licznych renomowanych producentów, jak przykładowo Cado, Airdog czy Wood’s, od lat obecne są w asortymencie wielu sklepów. Co interesujące, poza filtrowaniem z atmosfery cząsteczek pyłu, często posiadają one również inne przydatne funkcje.

Oczyszczacze powietrza odfiltrowują nie tylko pyły i drobnoustroje

Oczyszczacze powietrza sprzedawane są w różnych rozmiarach, w związku z tym bez trudu dobierzemy sprzęt najlepsze do danej kubatury pomieszczenia. Oczyszczacze są niezbyt ciężkie, dlatego bez wysiłku daje się je przesuwać pomiędzy pomieszczeniami. Nie licząc eliminowania z powietrza pyłów PM10 i PM2,5, zatrzymują one dodatkowo grzyby oraz bakterie, które mogą powodować liczne choroby czy też reakcje uczuleniowe, jak również groźny benzen. Sporo oczyszczaczy powietrza ponadto jonizuje oraz nawilża cząsteczki powietrza, co wytwarza we wnętrzu orzeźwiającą atmosferę, a równocześnie gwarantuje lepszy sen. Niektóre oczyszczacze posiadają też czujniki alarmujące o obecności dwutlenku węgla. Używanie oczyszczacza powietrza zaleca się w szczególności alergikom.