Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Jeśli szukasz łańcuchów na koła, koniecznie wejdź na ebagaznik.pl

Łańcuchy na koła w dużej mierze zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych znajdziemy w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach terenowych, dostawczych, ciężarowych i osobowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także motywem zaplotu, mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są również materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają głównie stali tytanowej bądź manganowej.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem sporego stresu. Aby go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba unikać przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, poruszania się po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]