Maska przeciw smogowi – czy warto ja kupić?

Małopolska oraz duże miasta zaliczane są do najbardziej zanieczyszczonych obszarów Starego Kontynentu. Nic więc zaskakującego, iż ich mieszkańcy szukają metod, jakie pozwoliłyby na ograniczenie niebezpiecznych skutków zapylenia powietrza. Najważniejsze rzecz jasna są starania, dzięki jakim osiągalne będzie zmniejszenie ilości emitowanych spalin – zarówno przez fabryki, jak i piece domowe. Dopóki jednak w powietrzu nadal zawartych jest wiele zanieczyszczeń, kluczowe jest zabezpieczenie płuc przed ich złym wpływem. Z tego powodu tak istotne okazuje się, by ludzie, którzy często przebywają na powietrzu, wyposażyli się w maskę przeciw smogowi.

Skuteczność maski przeciw smogowi

Maska przeciw smogowi musi odizolować płuca oraz gardło od pyłów z powietrza – z tego względu jej ranty bezpośrednio przylegają do polików. Najistotniejszymi elementami takich masek są rzecz jasna filtry, które zatrzymują cząsteczki pyłu. Aby były efektywne, muszą być wykonane z aktywnego węgla o właściwej budowie, która umożliwi zablokowanie także najmniejszych drobin. Z tego powodu musimy wiedzieć, iż po ubraniu maski oddychanie ma prawo okazać się w niewielkim stopniu cięższe niż bez niej.

Wybór maski przeciw smogowi

Ubieranie maski przeciw smogowi da spodziewane rezultaty jedynie wówczas, gdy będziemy ją nosić zawsze, gdy przebywamy na zewnątrz. Ze względu na ten fakt przy jej zakupie bezwzględnie musimy sprawdzić, czy maska jest dopasowana do wielkości naszej głowy i czy możemy swobodnie w niej oddychać. Na rynku dostępne są najróżniejsze maski przeciw smogowi – zarówno proste wersje, jak i te, w których wymienia się zużyty filtr. Jeżeli zamierzamy używać jej podczas aktywności fizycznej, dobrym rozwiązaniem okaże się kupno ostatniego rodzaju – te maski są wszak skuteczniejsze oraz komfortowe.