Zwykłe maty grzewcze, posiadające instalację z przewodów elektrycznych, mają sporo minusów. Najistotniejsze to stosunkowo słaba efektywność i niska elastyczność, powodująca, iż ich zastosowanie na nierównych powierzchniach okazuje się problematyczne, a czasem też niemożliwe. Wad tych nie wykazują maty grzewcze z nanomateriałów węglowych. Z uwagi na to, iż na poziomie molekularnym cechują się spójną fakturą, posiadają wyższą oporność (przez co lepiej się grzeją) oraz zużywają mniej energii. Ta zaleta także pozwala na dopasowanie ich do nietypowych materiałów. Jakie jednak plusy poza tym wyróżniają tego typu maty grzewcze? Gdzie są używane?
Dobre strony mat grzewczych
Mały opór powoduje, że karbonowe maty grzewcze mogą być nakładane na różnorodne powierzchnie – od włóknin, przez surowce naturalne, aż po tworzywa syntetyczne. Wyroby posiadające karbonowe maty grzewcze mają takie same cechy użytkowe, jak te nie posiadające żadnej takiego dodatku. Maty grzewcze z karbonu pobierają energię o niskim napięciu, przez co gwarantują bezpieczeństwo użytkowników – również po zalaniu nie są niebezpieczne. Warto też wspomnieć o tym, iż tego rodzaju maty gwarantują równomierne rozprowadzenie ciepła, a przez to wygodę użytkowania posiadających je produktów.
Maty grzewcze – zastosowanie
Kiedy zatem wykorzystywane są karbonowe maty grzewcze? Najczęściej sięgają po nie producenci sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Oprócz tego wykorzystywane są również w meblach oraz sprzętach domowych – z ich wykorzystaniem wytwarzane są na przykład ogrzewane fotele. Karbonowe maty bywają też wykorzystywane do produkcji sprzętu badawczego, wojskowego oraz urządzeń transportowych – między innymi klimatyzacji, podgrzewanych foteli samochodowych, jak również ogrzewania wagonów kolejowych oraz części wrażliwych na chłód.