Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Potrzebujesz obrączkek Kraków? Kliknij tutaj.

Dla wielu dzień ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy Państwa Młodych do końca życia, a symbolem ich lojalności, oddania i uczucia są obrączki ślubne.

Obrączki – element obrzędu ślubu od XIII w.

Początkowo nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu podarowanie żonie pierścionka stało się elementem obrzędu zaślubin. Niewielu wie jednakże, iż panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka wieków później. Już wcześniej zdarzało się, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyjeżdżali na wojenne eskapady, niemniej jednak tradycja ta rozpowszechniła się szeroko w XX w., a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, iż wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jednak w innych krajach, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Iranie, w Wielkiej Brytanii albo w Brazylii, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starymi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary poszukują oraz przymierzają obrączki razem, jakkolwiek zwyczaj rekomenduje, że przyszła żona nie powinna ich kupować, bo jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki – dodaj datę ślubu, cytat albo imiona małżonka

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się delikatniejszą estetyką. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z różnorodnych surowców, mniej lub bardziej wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (takie jak miedź czy stal) uosabiające niezłomność uczucia. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia używa się głównie złota i platyny, które są oznaką ufności w stosunku małżonka. Naturalnie, ozdabia się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najchętniej kupowane są uniwersalne, gładkie złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą również nieraz usługę ich grawerowania. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu lub znaczący dla małżonków cytat.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]