Rzeźby z brązu – czy można zamówić je na prywatny użytek?

Rzeźba stanowi jedną z najstarszych form artystycznego wyrazu. Pierwsze dzieła obecne były już w okresie prehistorycznym i odtąd są obecne w rozlicznych dziedzinach naszego życia. Widzimy je przeważnie tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w świątyniach, na wystawach oraz w muzeach, ale również w miejscach publicznych: w budynkach firm, na ulicach i rynkach, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w naszym życiu jest na tyle znaczne, że nie całkiem zdajemy sobie sprawę z tego, iż dzieła tworzone dłońmi rzeźbiarzy widujemy praktycznie na każdym kroku. W naszym artykule podamy parę przykładów świadczących o powyższym.

Metalowe rzeźby w miejscach publicznych

Dzieła rzeźbiarzy, również jeśli przedstawiają wysokie atuty estetyczne i artystyczne, nierzadko bywają przez nas traktowane jako tło – w przestrzeni miejskiej (chociaż nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Monumentalne pomniki, a także rzeźby rozmieszczone na zieleńcach, w przydomowych ogrodach bądź na ulicach, obecne są wszak w zdecydowanej większości polskich miast. Poza tym nagminnie można spotkać je również w licznych budowlach. Są ozdobą między innymi w biurach, szkołach czy pozostałych miejscach użyteczności publicznej

Metalowe rzeźby. Na zawody sportowe bądź gale

Wspomniane powyżej przykłady to najczęściej duże, nieruchome prace. Jednakże jest to mniejsza część wszelkich rzeźb obecnych w naszym powszednim życiu. Natomiast pokaźna większość z nich to nieduże prace, wykonane z myślą o prywatnym użytku – to przykładowo nagrody na laureatów turniejów, statuetki oraz popiersia wykonywane na zlecenie. Projektodawcy wszelkiego rodzaju turniejów sportowych bądź plebiscytów nie mają z tym problemów, gdyż kupno rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie jest znacznym wydatkiem, a ich opracowanie należy po prostu powierzyć profesjonalnemu artyście.