Susz konopny CBD produkuje się także w Polsce

W sklepach konopnych, prócz popularnych olejków CBD, można zamówić również susz. Wielu osobom wygląd i nazwa tego produktu od razu przywodzi na myśl zakazaną prawem roślinę psychoaktywną. Jednak susz konopny dopuszczony do handlu w naszym kraju, tak jak oleje, zawiera głównie kannabinoidy, a nie THC (stężenie tego związku – zgodnie z polskimi przepisami – nie może wykraczać poza 0,2%).

Z których rodzajów konopi produkuje się susz konopny?

Susz konopny powstaje z liści i kwiatów konopi, zaaprobowanych do oficjalnej sprzedaży. Do 2020 r. w naszym kraju wpisanych do rejestru zostało aż dziewięć gatunków takich konopi włóknistych (to np. Sofia, Glyana i Tygra), a sama ich hodowla spotyka się z coraz szerszym zainteresowaniem pośród rodzimych rolników, częstokroć stając się istotnym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie przemysłowe uprawia się na potrzeby licznych sektorów przemysłu, przykładowo spożywczego czy kosmetycznego, jednak podlega to urzędowej kontroli, co oznacza, iż rolnik czy też inwestor pragnący rozpocząć ich wysiew musi w pierwszej kolejności pozyskać odpowiednie zezwolenie z urzędu miasta albo gminy. Prócz tego, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest tylko po otrzymaniu zgody właściwego miejscowo marszałka województwa. Zaletą konopi przemysłowych jest to, iż można hodować je na uprawach outdoorowych, jak i wewnętrznych, ale także i na konsolidujących oba te sposoby uprawach w szklarniach.

Susz konopny – dlaczego ma oryginalny aromat?

Czemu wytwarzanie suszu konopnego staje się popularna w naszym kraju? Liście i kwiaty konopi siewnych, z których otrzymuje się susz konopny, zawierają nie tylko wiele kannabinoidów (CBDV czy CBDa), ale również olejki eteryczne (jak przykładowo Pinen i Kariofinel), które dają każdej ich odmianie mocno wyczuwalny, niepowtarzalny aromat. Terpeny obecne w kwiatach konopi włóknistych wykorzystywane są w licznych produktach spożywczych oraz kosmetycznych.

Powszechnie sądzi się, że kannabinoidy mają spore oddziaływanie na organizm człowieka, a przez to, iż nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je zawiera, można użyć jako uzupełnienie terapii wspomagający walkę z bólami głowy, reumatyzmem, napadami lękowymi bądź niektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo choroba Lou Gehriga. Sporo informacji o działaniu, a także dawkowaniu tych związków, można znaleźć między innymi w opracowaniach naukowych dostępnych w bibliotece National Institutes of Health, tj. Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.