Ubranko do chrztu – tradycja a nowoczesność

Uroczyste ubranka do chrztu uosabiają oczyszczenie dziecka z przewinienia pierwszych rodziców w raju i bycie nowym członkiem zbiorowości parafian. Przekonajmy się co symbolizuje ten obrzęd i w jakich sklepach można kupić przepiękne szatki na na to wydarzenie.

Jak powinno prezentować się ubranko do chrztu?

Kluczowym obrzędem, który włącza niemowlę do duchowej zbiorowości jest chrzest. W polskiej tradycji przyjęło się, że to osoba podająca dziecko kupuje ubranka do chrztu. Tradycyjna szatka jest utrzymana w jasnej tonacji kolorystycznej, ma wyszyte także imię malucha oraz czasami datę uroczystości. Jasna kolorystyka wyraża pokorę, niewinność i oddanie się pod opiekę Chrystusowi. Kiedyś ubranko do chrztu było w formie białej alby, lecz teraźniejsze tendencje są bardzo niejednorodne. Wśród przeważnie wybieranych ubranek dominują miniaturowe garniturki, zwiewne sukienki, piękne włóczkowe buciki. Rodziny nieraz wybierają także małe krawaty, strojne czapeczki, manualnie wykonywane sweterki.

Czy drogą wysyłkową można nabyć ubranko do chrztu?

Ogromny wybór akcesoriów liturgicznych kupimy w sklepach w internecie, gdzie ubranka do chrztu są nawet 30% bardziej korzystne pod względem ceny niż w sklepach stacjonarnych. Można w nich nabyć całe komplety, posiadające kilka części (na przykład sweterek, garniturek, sukienka). Jeśli chodzi o barwy, to popularne są rozmyte beże, złoty, liliowy, jednak rodzice decydują się również na bardziej charakterystyczne elementy (np. turkusowe krawaciki u chłopców). Niemniej jednak zadbajmy o to, żeby ubranko do chrztu nie uwłaczało powadze sytuacji.