Wybór nowoczesnych balustrad balkonowych nie jest łatwy

Gdy kupujemy mieszkanie z reguły nie mamy nic do powiedzenia w kwestii estetyki naszego balkonu, ponieważ wysokość i wygląd barierek został już na pewno wybrany przez dewelopera. Jednak jeśli wznosimy własny dom mamy możliwość samodzielnie zdecydować o tym, jak finalnie będzie prezentować się nasz taras albo balkon.

To architekt wskazuje rozstaw tralek i wysokość poręczy balustrad balkonowych

O tym która balustrada na balkon dobrze spełni swoje zadania w nowo zaprojektowanym obiekcie decyduje kilka okoliczności. To szczególnie konstrukcja balkonu – inne barierki będą dobrze prezentować się na balkonie skonstruowanym na bazie prostokąta, inne natomiast na balkonie zbudowanym na planie prostokąta, inna natomiast na niesłychanie modnych ostatnio owalnych balkonach. Dobrze jest przedstawić swoje propozycje architektowi sporządzającemu projekt budowlany obiektu i wspólnie z nim ustalić końcowy design balkonu. Architekt na pewno dołoży wszelkich starań, aby projekt spełniał wszystkie warunki dotyczące bezpieczeństwa użytkowania, między innymi określi minimalny rozstaw tralek, a później wyszuka rozwiązania stylistyczne współbrzmiące z charakterem domu.

Drewniane balustrady balkonowe sprawdzą się w domku letniskowym i na działce

Architekci mają możliwość wybrać do swoich planów kilka typów balustrad balkonowych wyprodukowanych z różnych materiałów: z drewna, z cegieł, ze stali, a nawet szkła. Dzisiaj przeważnie korzysta się z balustrad wytworzonych z czarnej stali, które najlepiej komponują się z uproszczonymi formami królującymi we współczesnym budownictwie. Trendem na czasie jest wypełnienie przęseł na balkonach nie tralkami z metalu, a siatką albo przezroczystymi i mlecznymi płytami ze szkła. Metalowe balustrady jednakże ciężko pogodzić z tradycyjnym góralskim budownictwie, gdzie istotne są balkonowe balustrady z drewna, aby estetyka domu zachowała równowagę. Drewniane balustrady sprawdzą się też doskonale na tarasie domku na działce bądź domku letniskowego. Tralki i poręcze z drewna zabezpieczone odpowiednimi środkami chroniącymi przed działaniem wody są w stanie zachować się w dobrej kondycji przez wiele lat.
Miejmy na względzie to, że przy wyborze balustrady na balkon, bez znaczenia czy drewnianej czy ze szkła, należy kierować się w pierwszej kolejności jakością, a nie jej kosztem. Najważniejszą rolą balustrady jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, a to jest bezcenne.

Dane teleadresowe:
Rabwood Robert Pankiewicz
Raba Niżna 193
34-730 Mszana Dolna

Mob.: +48 886 695 245
E-mail: [email protected]