Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu – o zamkach do drzwi

O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania powinniśmy dbać wszystkimi możliwymi metodami, nikomu nie musimy przypominać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed włamywaczami jest zamek do drzwi zewnętrznych, który powinien być na tyle niezawodny by maksymalnie utrudnić lub uniemożliwić nieproszonym gościom wtargnięcie do naszego domu. By ten spełnił swoje zadanie, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów i mieć odpowiednią konstrukcję. Jak więc wybrać zamek do drzwi, a jak do tych znajdujących się wewnątrz domu?

O zamkach do drzwi wejściowych

Ze względu na bezpieczeństwo w drzwiach wejściowych należy założyć 2 zamki. Do drzwi zewnętrznych przeznaczone są przede wszystkim zamki wpuszczane, zapewniające doskonałą ochronę przy jednoczesnym zachowaniu walorów wizualnych drzwi. Ponadto na drzwiach wejściowych powinien znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno kolejny zamek wpuszczany, jak i model montowany na skrzydle. W trosce o naszą wygodę, możemy ponadto użyć wkładek bębenkowych obsługiwanych kluczem master key, który otwiera kilka zamków.

Zamki drzwiowe wewnętrzne

Mniejsze wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków do drzwi wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do mebli, jak i zamki do drzwi sypialni czy łazienki). Główne zadanie tego typu zamków do drzwi to zapewnienie prywatności i zapobieganie przypadkowemu otwarciu. Przy ich kupnie warto więc kierować się przede wszystkim ich wyglądem (powinien być spójny z wystrojem pomieszczenia), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, umożliwiającą wykonanie napraw we własnym zakresie.