Czy systemy RCP sprawdzą się w każdej firmie?

Każdy , kto posiada większą firmę powinien rozważyć zainwestowanie w system rejestracji czasu pracy. Pozwala to na dokładne kontrolowanie wszystkich pracowników. Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa małe, zatrudniające kilka osób, elektroniczna rejestracja czasu pracy nie jest konieczna, natomiast w przypadku korporacji, jest to narzędzie właściwie niezastąpione.

Jak można przeprowadzić rejestrację czasu pracy?

Systemy RCP mogą składać się z różnorodnych urządzeń i modułów, dzięki czemu nie jest trudno dostosować je do potrzeb konkretnej firmy. Najbardziej popularne są systemy, w których rejestrowane są wejścia i wyjścia pracowników na podstawie danych z czytników kart zbliżeniowych. Wszyscy pracownicy mają karty, które muszą przysunąć do czytnika za każdym razem, kiedy chcą wejść do firmy albo gdy ją opuszczają. Systemy bardziej rozbudowane umożliwiają także fotorejestrację, odnosi się to szczególnie do rozwiązań, w których rejestracja czasu pracy zespolona jest z rejestracji kontroli dostępu.

Biometryczna rejestracja czasu pracy

W kontroli dostępu, w której dokładna weryfikacja i pilnowanie bezpieczeństwa mają kluczowe znaczenie, przeważnie wykorzystywane są przyrządy biometryczne. Identyfikacja odbywa się w nich na podstawie zapisu linii papilarnych lub obrazu tęczówki oka. Biometria jest poza naszym krajem chętnie wykorzystywana do rejestracji czasu pracy. W Polsce jednak wciąż nie jest to jasno określone przez prawo. Dlatego pracodawcy wolą dmuchać na zimne i zazwyczaj wybierają bezpieczne sposoby, takie jak czytniki kart zbliżeniowych.