Czym wyróżnia się woda procesowa?

Woda nie zawsze jest zdatna do picia. W przemyśle potrzebna jest również woda procesowa, która używana jest na przykład do chłodzenia rozmaitych instalacji. Warto przy tym zaznaczyć, iż woda procesowa powinna spełniać mnóstwo norm. Nie może okazać się zbyt twarda, gdyż w podobnym wypadku istnieje prawdopodobieństwo powstawania osadu na częściach instalacji. Nie sposób nie wspomnieć także o oczyszczeniu tej cieczy. Jak więc otrzymywana jest woda procesowa? W których fabrykach jest używana?

Jak produkuje się wodę procesową?

Wodę procesową otrzymuje się rozmaitymi technikami, lecz najchętniej wykorzystywane są po to stacje odwróconej osmozy. Woda przepuszczana jest przez półprzepuszczalną membranę, wskutek czego usuwane są różne zanieczyszczenia. Odwrócona osmoza ma wiele plusów – jest stosunkowo mało kosztowna, gdyż nie potrzeba do niej wysokiego zużycia prądu i bardzo wydajna. Warto dodać, iż tak produkowana woda procesowa jest nie tylko zmiękczona, ale też nie zawiera kamienia.

Gdzie stosuje się wodę procesową?

Woda procesowa jest często używana jako chłodziwo części maszyn przemysłowych. Zdaje egzamin korzystniej niż pozostałe materiały, a oprócz tego jest łatwiej dostępna. Woda procesowa jest ponadto stosowana także w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Nie powinniśmy nie wspomnieć także o ogrodnictwie, w którym wodę procesową wykorzystuje się do podlewania roślin, oraz szpitalach, gdzie służy ona do dezynfekcji sprzętu.