Elektrozawory do wody to świetne rozwiązanie dla wszystkich zwracających uwagę na pewność oraz wygodę. Ruch wody jest w ich przypadku zablokowywany bądź odblokowywany za pośrednictwem impulsów manipulujących elektrozastawką – instalacja alarmowa może zatem sama zamknąć przepływ medium. Zawory tego typu cieszą się coraz większą popularnością – dobrze będzie więc wyjaśnić zasadę ich działania.
Konstrukcja elektrozaworu do wody
Najważniejszym elementem elektrozaworu jest induktor sterujący membraną – gdy przepływa przez nią energia elektryczna, zwojnica powoduje otwarcie się membrany, pozwalając poprzez to na przepływ medium. Elektrozawory do wody zazwyczaj wyprodukowane są ze stali nierdzewnej, a ich połączenia muszą odpowiadać standardom ISO, dzięki czemu pasują do wszystkich rodzajów instalacji.
Jak założyć elektrozawór do wody?
Elektrozawory do wody mogą zepsuć się od piasku i opiłków – zanim je zamontujemy dokładnie oczyśćmy rury. Elektrozawór do wody możemy zamontować w wielu pozycjach, ale najlepiej dopilnować, by jego cewka znalazła się na górze – dzięki temu łatwiej będzie uniknąć wlania się do niej wody.
Elektrozawór do wody – wymagania
Elektrozawór do wody musi być podłączony do prądu o napięciu określonym na opakowaniu – w większości przypadków wymagane napięcie oscyluje wokół 12 V. Warto także pamiętać o mocy prądu – przy otwartym przelocie, elektrozawory do wody mogą potrzebować nawet 1,5 ampera.