Jak poprawić działanie magazynu? O automatyce magazynowej

Nowoczesne hale magazynowe mają nieraz ogromną powierzchnię i składują setki tysięcy sztuk materiałów. To sprawia, że, aby zachować wysoką efektywność ich pracy, należy wcielić w życie właściwe rozwiązania. Niezastąpiona jest w tym automatyka magazynowa, która usprawnia procesy rozładunku, wysyłki i przechowywania przechowywanych dóbr. Pod tym określeniem kryje się szereg udogodnień, pośród których szczególne znaczenie mają system regałów przesuwnych, transport poziomy oraz wózki systemowe. Jak poprawiają one wydajność hal magazynowych?

Automatyzacja magazynu – wózki systemowe i transport poziomy

Jednym z największych wyzwań, przed jakim stały firmy spedycyjne, było uczynienie transportu produktów wewnątrz magazynu szybszym, efektywniejszym i bezpieczniejszym. Obecnie jest to wykonalne z użyciem takich technologii jak wózki systemowe oraz transport poziomy. Pierwsze rozwiązanie polega na poprowadzeniu wózków po specjalnych torach, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie szerokości alejek z trzech do nieco ponad jednego metra. Z kolei systemy transportu poziomego najczęściej składają się z przenośników rolkowych oraz dedykowanych zwrotnic, pozwalających na sterowanie ładunkiem.

Mobilne regały przemysłowe

Kolejny z problemów, z którym pozwala uporać się automatyka magazynowa, jest ograniczona powierzchnia. Jest on przede wszystkim uciążliwy w składach o niedużym metrażu oraz w mroźniach i chłodniach. Rozwiązaniem mogą okazać się przesuwane regały magazynowe. Dzięki nim pojemność hali może zwiększyć się o kilkadziesiąt procent, a dotarcie do poszczególnych palet będzie nieomal tak proste, co w przypadku zwykłych systemów regałów. Do składowania materiałów o niższej wartości, można także użyć automatycznych szaf magazynowych.