Kabel RG11 i pozostałe kable koncentryczne

Sieci telewizyjne, jak wiemy, wymagają rzecz jasna wykorzystania odpowiednich kabli. Kluczowymi ich częściami są kable światłowodowe, jednak tylko z ich wykorzystaniem zrobienie sprawnej sieci nie byłoby osiągalne. Do transmisji sygnałów o niewielkiej częstotliwości stosowane są wszak kable koncentryczne, z których wspomnieć powinniśmy między innymi kable RG11, RG6 i mnóstwo innych. Kable RG11 oraz inne typy wymagają również odpowiednich złączy – będą to na przykład TNC, F, czy RP-SMA. Jak więc skonstruowany jest kabel RG11 oraz pozostałe? W jakich przypadkach najczęściej są stosowane? Jakie muszą posiadać cechy?

Budowa kabla RG11

Najistotniejsze części kabla RG11 to przewody – zazwyczaj wykonane są z miedzi, lecz niektóre wersje posiadają przewód ze stali albo aluminiowy. Rdzeń otoczony jest izolacją dielektryczną, która zbudowana jest z tworzywa syntetycznego, a jej wielkość rzutuje na przewodzenie całego kabla. Kolejnym materiałem przewodzącym okazuje się ekran, jaki robiony bywa zwykle z miedzi, mniej często zaś z aluminium. Częściami chroniącymi kabel RG11 przed wilgocią, kurzem oraz zerwaniem jest z kolei warstwa na zewnątrz – wykonana ze starannie dobranych tworzyw sztucznych.

Jakie cechy powinien mieć kabel RG11?

Najistotniejszy wyróżnik kabla RG11 to jego przewodność – powinna wynosić 75 omów. Inne kable koncentryczne mają przewodność równą 50 omów – między innymi te z oznaczeniem RG214. Przy doborze kabla RG11 powinniśmy zwrócić uwagę na powierzchnię izolacyjną, bo ta musi być odpowiednio szeroka (w przypadku kabli narażonych na niebezpieczne czynniki jest to nawet 10 mm) i zrobiona z wodoodpornego surowca – na przykład polichlorku winylu (tylko wówczas zagwarantuje bezpieczeństwo wewnętrznym częściom). Czytelność przesyłanych danych zależy zaś od tłumienności oplotu – ta powinna równać się minimum 20 db.

Dane teleadresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]