Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

Jeśli szukasz motoreduktora DC, koniecznie wejdź na https://tinyurl.com/ycsc4e9n.

Motoreduktory to po prostu nierozłączne układy napędowe złożone z silnika elektrycznego i przekładni mechanicznej. Jak działają motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Motoreduktor kupisz bez problemu z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają skuteczniej korzystać z elektrycznych silników w roli napędu w najrozmaitszych zastosowaniach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że efektywność przekładni nigdy nie będzie 100%, dlatego zawsze zauważalna jest drobna różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne części jak hamulce lub sprzęgła. Niekwestionowaną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe zestawy, które da się bez problemu dobrać z oferty producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom danego projektu. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasem miesięcy, na pracochłonne wyliczenia i testy różnych zestawów elementów. W zależności od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do lekkich, umiarkowanych albo dużych obciążeń, jak również do krótkiego bądź długiego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie kilkustopniowe, można uzyskać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich możliwych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka typów silników (AC, BLDC, DC i bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem następujące motoreduktory:
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Brak z pewnością takiego sektor gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności lub spedycja, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak wirniki, atrakcje w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach i schody ruchome. Ogromne spektrum typów użytych w nich przekładni i silników, ich mocy i wielkości przyczyniła się do tego, iż ilość realnych zestawów, które obecnie oferują czołowi światowi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w setkach, ale wręcz w milionach.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]