Silniki krokowe – co to jest?
Silnik krokowy, zwany również silnikiem skokowym, to typ napędu elektrycznego. Źródło nazwy tego mechanizmu jest łatwe do wyjaśnienia – przy prawidłowym wysterowaniu obraca się on o pewien krok zdefiniowany przez producenta (to jest o daną ilość stopni). Gwarantuje to precyzyjną kontrolę nad liczbą obrotów na jednostkę czasu w dowolnym momencie ruchu. Takie działanie jest możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji tych silników a także wspomnianemu wyżej specjalnemu sterowaniu.
Silniki krokowe a mechanika aktualnego wieku
Nie tylko u chirurgów duża dokładność stanowi obiekt pożądania. Mechanika w dzisiejszych czasach coraz częściej także jej wymaga. I właśnie silniki krokowe mogą ją dać. Ale to nie jest wszystko. Zdecydowana większość komponentów maszyn podlega dziś sterowaniu z wykorzystaniem sygnałów cyfrowych, czyli z udziałem impulsów elektrycznych o określonych poziomach napięć. Silnikami krokowymi steruje się taką samą metodą – poprzez cykliczne przesyłanie impulsów elektrycznych do kolejnych styków urządzenia. O szybkości kątowej ich rotacji nie decyduje, jak w klasycznych silnikach prądu stałego, wartość płynącego prądu, ale długość kolejnych przesyłanych pulsów. Dzięki precyzji sterowania i brakowi potrzeby przejścia z domeny cyfrowej na analogową w celu sterowania szybkością obrotów, silniki krokowe są z ochotą wykorzystywane w wielu dziedzinach współczesnej techniki i da się je spotkać w różnych urządzeniach i maszynach, takich jak napędy optyczne, drukarki.
Słabe strony silników krokowych
Silniki krokowe nie są lekiem na całe zło. Oprócz niewątpliwych zalet posiadają parę wad, które trzeba mieć na uwadze – w porównaniu z innymi rodzajami napędów elektrycznych, pobierają one dużo energii elektrycznej, poza tym generują niemało energii cieplnej. Zważając na ich budowę największa możliwa prędkość obrotowa może być za mała – z reguły jest ona mniejsza niż kilkaset obrotów na minutę.
Dostępne na rynku silniki krokowe
Na rynku silniki krokowe możliwe do nabycia w różnych wariantach. Mogą się różnić między sobą:
- rozmiarem,
- konstrukcją,
- właściwościami elektrycznymi (napięcie sterowania, opór elektryczny).
Pomimo, że silniki krokowe wymagają większego wkładu finansowego niż mniej złożone silniki prądu stałego, wciąż są wystarczająco opłacalne do wykorzystania w niskobudżetowych projektach wykonywanych w domu.