Serwonapędy Multiprojekt

Serwonapędy są typem silników, które poza przekazywaniem siły, są wykorzystywane również do pozycjonowania osi. Ich najmocniejszą stroną jest duża dokładność – pod tym względem wypadają o wiele lepiej od tradycyjnych silników.

Jak skonstruowane są serwonapędy

Ich podstawową częścią jest silnik napędzany energią elektryczną – to on uruchamia dany zestaw. O funkcjonalności serwosilnika decyduje sterownik, za pomocą którego można ustalić położenie osi. istotną częścią serwonapędów jest również moduł sprzężeń zwrotnych, a cały układ powinien być połączony w hermetyczną całość i być wykonany z materiałów gwarantujących jego dużą efektywność.

Interfejsy dla serwonapędów

Dla użytkowników serwonapędów najistotniejsze jest łatwe kontrolowanie. Ze względu na to zdecydowana część ich wytwórców stara się, by oferowane przez nich serwonapędy mogły być zarządzane z użyciem PC-ta – nierzadko spotkać można systemy GUI, z którymi sprawniejsze jest sterowanie serwosilników oraz tworzenie wykresów ich pracy.

Serwonapędy – najczęstsze wykorzystanie

Serwonapędy często wykorzystywane są w maszynach do odlewu elementów plastikowychpozwalają bowiem na dokładne ustawienie formy. Znajdują również zastosowanie wszędzie tam, gdzie ważne jest precyzyjne nawinięcie czegoś na rolkę. Wykorzystuje się je w dużych elektronarzędziach i maszynach wyprodukowanych do przenoszenia towarów na magazynach.