Silniki elektryczne na prąd stały – z czego się składają i gdzie się je stosuje?

Zamów silnik prądu stałego.

Mnóstwo maszyn, których używamy na co dzień i bez których wiele czynności stałoby się cięższych, żeby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, olbrzymie bądź malutkie, te urządzenia zmieniły nasz tryb pracy i życia, a przeciętny obywatel najczęściej nie ma pojęcia, jak są one skonstruowane ani jak działają te silniki.

Silniki elektryczne DC – co trzeba wiedzieć?

Zadaniem silników na prąd stały jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od niemal dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem grupy osób. Do ich opracowania, następnie rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do ogólnego zastosowania w przeróżnego rodzaju maszynach, przyczyniły się badania oraz wynalazki najlepszych inżynierów połowy XIX w., takich jak m.in. Zénobe Gramme, Gaston Planté i Thomas Edison. Silniki prądu stałego skonstuowane są ze komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika, nieruchomego stojana oraz szczotek. Dzisiaj często wykorzystywane są również silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii podzespołu, są postrzegane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są generalnie lubiane za bezszelestne działanie orazswoją niezawodność.

Silniki elektryczne DC nie tylko do zastosowań profesjonalnych

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne prądu stałego są stosowane zasadniczo wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli posiadasz odtwarzacz CD/DVD czy też w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektryczneprądu stałego są częścią sterowanych zdalnie pociągów oraz samochodów, czyli gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które niewątpliwie damy też naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w wielu gałęziach przemysłu, przykładowo budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo to one napędzają modne hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Silniki na prąd stały wykorzystują również hobbyści do tworzenia autorskich zautomatyzowanych modeli z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o niewielkiej mocy bez problemu można zamówić w sklepach dla hobbystów bądź z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego silniki od cenionych producentów.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]