Złącza kompresyjne w sieciach optycznych

Więcej informacji o złączach kompresyjnych

Instalacje telekomunikacyjne są zbudowane z różnych elementów. Najważniejsze są rzecz jasna przewody, za pośrednictwem których dane są przesyłane między poszczególnymi miejscami. Równie istotne będą podzespoły takie jak nadajniki oraz węzły, wykorzystywane do wytwarzania i przetwarzania sygnału. Wykonanie w stu procentach sprawnego toru przewodowego osiągalne jest dzięki zastosowaniu odpowiednich złączy. W instalacjach światłowodowych stosowane są w szczególności złącza kompresyjne. Kiedy są najczęściej wykorzystywane? Jak są zbudowane? Skąd wzięła się ta nazwa? Jakimi zaletami powinny charakteryzować się dobre złącza kompresyjne?

Jak zbudowane są złącza kompresyjne?

Złącza kompresyjne najczęściej mają kształt walców. W pierwszą końcówkę wsuwa się kabel, zaś na drugiej umieszczony jest gwint wykorzystywany do montażu w urządzeniu. Złącza kompresyjne wykonane są niemal za każdym razem z metalu, co jest bardzo istotne z uwagi na solidność tego surowca. Ich określenie bierze się ze sposobu złączenia z kablem – żeby było solidne, złącze ściskane jest na przewodzie. Ta budowa zapewnia możliwość wielokrotnego demontażu złącza bez niebezpieczeństwa utraty jakości transmisji – dlatego są wykorzystywane w sieciach internetowych, w monitoringu czy przez dostawców kablowych.

Właściwości złączy kompresyjnych

Złącza kompresyjne, aby umożliwić wykonanie działającej sieci, muszą wykazywać pewne cechy. Najważniejszą będzie bez wątpienia solidność – powinny znieść częste demontowanie, a także ochronić kabel przed wilgocią, pyłem czy zerwaniem. Z uwagi na to, iż przy zakładaniu instalacji robi się niekiedy dziesiątki połączeń, złącza kompresyjne muszą umożliwiać szybki montaż z wykorzystaniem dostępnych akcesoriów. Warto wspomnieć też, że naprawdę ważne jest pasmo działania złącza – właśnie od tego parametru zależy czytelność informacji, jakie przesłane zostaną do końcowego abonenta.

Dane teleadresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]