Czemu nie wybrać się na łyżwy?

Pośród rozrywek uprawianych zimą, jedną z najczęściej wybieranych jest łyżwiarstwo. Jest to sport, który pociąga ludzi niezależnie od wieku – dużych i dzieci. Na lodowej tafli można zatem odszukać zarówno osoby starsze z maluszkami, jak i licealistów – sport bowiem nie nakreśla barier wieku. Należy pamiętać o tym, że jazda na łyżwach nie ogranicza się tylko do jednego typu – dzieli się na taniec na łyżwach, wyścigi łyżwiarskie, hokej… Oprócz tego to, jaki rodzaj łyżew trzeba wybrać, aby zajmować się łyżwiarstwem, zależne będzie jeszcze od indywidualnych preferencji sportowca, jego możliwości fizycznych oraz tego, czy spotykamy się z zawodowym łyżwiarzem czy też hobbystą.

Które więc łyżwy będą właściwe?

Sposobem na sukces jeżdżącego na łyżwach okazuje się być wybór pasujących łyżew. Wszyscy, którzy trenują ten sport zimowy, wiedzą, że nie sposób pójść na dowolny konkurs lub pokaz w łyżwach, w których się wcześniej nie ćwiczyło. Mechanizm jest bardzo zbieżny do noszenia nieużywanych butów w czasie wesela czy podobnych zabaw tanecznych. Jest wysokie ryzyko, iż stopy będą obolałe, w wyniku czego tancerz – czyli w tym wypadku łyżwiarz – nie będzie mógł przystąpić do kolejnych konkursów czy występów. Łyżwy należy również prawidłowo dopasować do typu sportu – mamy wszak do wyboru zwyczajne figurówki, a więc miękkie łyżwy skórzane o eleganckim kształcie, jakie umożliwiają wykonywanie akrobacji na lodzie, łyżwy saneczkowe, które pozwalają na ściganie się, a także łyżwy hokejowe, które precyzyjnie usztywniają kostkę i zabezpieczają nogę przez urazami.

Jak zadbać o łyżwy?

Aby łyżwy służyły sportowcowi przez długi okres czasu, muszą zostać właściwie zabezpieczane. Przede wszystkim, powinno się je systematycznie szlifować ostrza oraz zabezpieczać je w taki sposób, by nie dopuścić do korozji. Nie należy zatem przechowywać łyżew w wilgotnym schowku, gdyż mogłoby to spowodować, iż nie będą się nadawały do użytku w następnym sezonie.