Kask motocyklowy – co warto wiedzieć przed zakupem?

Zabawa na motocyklu bez kasku co prawda dla nielicznych osób może być przyjemna, ale jest naprawdę ryzykowna, zaś w Polsce – także zakazana. Jak pokazują statystyki, co roku można by było uniknąć aż 50 zgonów w wypadkach – jeżeli ich uczestnicy założyliby kask motocyklowy. Udając się w trasę motocyklem koniecznie powinniśmy zatem zakupić właściwy kask. Na szczęście nie będzie to problematyczne, gdyż sklepach – szczególnie internetowych – znajdziemy najróżniejsze wersje – dopasowane do danego stylu prowadzenia, pory roku i osobistych preferencji. O jakich rzeczach jednak warto pamiętać wybierając kask motocyklowy? Który model będzie w danym przypadku najlepszym kupnem?

Kask motocyklowy – surowce

Kask motocyklowy, aby zapewnić maksymalną ochronę, powinien być wyprodukowany z właściwych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się dziś tworzywa sztuczne, takie jak poliwęglany. Ich zastosowanie pozwala na otrzymanie modeli bardzo wytrzymałych na pęknięcia, skrajne upały i promieniowanie UV. Wytwórcy kasków motocyklowych chętnie wykorzystują również włókna kompozytowe – węglowe i szklane z żywicą. Są one droższe od tych wykonanych z poliwęglanów, jednak gwarantują wyższy stopień bezpieczeństwa w przypadku kolizji.

Rodzaje kasków motocyklowych

Poza surowcem, ważna jest także budowa kasku motocyklowego. Do zwykłej jazdy na asfalcie oraz po mieście całkowicie starczy kask w stylu weteran, bo jest niezbyt ciężki i niewielki. Jednak nie chroni szczęki, przez co nie sprawdzi się podczas jazdy motocrossowej oraz na motocyklach wyścigowych. W podobnych przypadkach korzystniejszym rozwiązaniem będzie kupno kasku enduro (jeżeli chcemy poruszać się z dala od cywilizacji) oraz kasku integralnego przeznaczonego dla miłośników ekstremalnej jazdy po drogach asfaltowych.