Rower stacjonarny to świetne rozwiązanie dla osób, które nie znajdują czasu na ćwiczenia na zewnątrz, a mimo to chcą zachować dobrą formę. Jego zalety są zbliżone do tego, co daje nam tradycyjny rower – potrafi podnieść kondycję oraz wyćwiczyć mięśnie nóg czy pleców. Poza tym nie generuje niebezpieczeństwa kontuzji, możemy ćwiczyć na nim w każdych warunkach oraz pozwala na wykonywanie treningów zajmujących nawet kilka chwil – o ile, oczywiście, korzystamy z niego nie na siłowni, a we własnym domu. Nic zatem dziwnego, iż jest naprawdę często wybierany.
Budowa roweru stacjonarnego
W sklepach znajdziemy trzy podstawowe rodzaje rowerów stacjonarnych – mechaniczne, magnetyczne oraz na elektromagnes. Mechaniczne charakteryzują się niską ceną, jednak nietrudno także je zepsuć. Rower stacjonarny z magnetycznie wytwarzanym oporem będzie nieco droższy, ale przy tym bardziej niezawodny i komfortowy. Modele tego typu posiadają również nierzadko komputer, który ułatwi organizowanie ćwiczeń – rejestruje spalone kalorie, „przebyte” kilometry puls oraz pozostałe parametry.
Rower stacjonarny – koszty
Klubowy rower stacjonarny będzie sporym kosztem. Na szczęście w domowych warunkach nie zawsze będzie on przydatny – doskonale zda egzamin rower wyposażony tylko w najważniejsze funkcje. Podstawowe wersje nabędziemy już za mniej niż 300 PLN, a za dwukrotnie wyższą sumę dostępne są modele z komputerem i wieloma przydatnymi dodatkami.