Wyprawy w góry – nie tylko Tatry

Korzystna oferta wypraw w góry

Wiele osób spędza swój wolny czas wędrując po górach. Zazwyczaj zaczynają od przemierzania polskich Tatr, wraz z upływem czasu jednak przestaje im to wystarczać. Poszukują nowych wyzwań – ich pragnieniem stają się wyprawy w coraz wyższe góry. Otwarte granice sprawiają, że nawet wyprawy na szczyty położone w dalekich od Polski miejscach stają się dzisiaj osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – o czym pamiętać, szykując się do wyprawy?

Aktualnie przed miłośnikami górskich wędrówek otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy polskie oraz słowackie Tatry, ale też najwyższe wzniesienia Afryki, Azji oraz Meksyku. Bez wątpienia ogromnym ułatwieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest działalność na polskim rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Elbrus bądź Kazbek. Rzecz jasna pomoc agencji bardzo dużo usprawnia, ale jej pracownicy nie wejdą na szczyty za nas. Potrzebna jest wysoka sprawność fizyczna, która pomoże nam wytrzymać wielogodzinną wędrówkę z naprawdę masywnym, mającym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z odpowiednim do warunków klimatycznych ubiorem i właściwym wyposażeniem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawia się uczestnikom?

Od każdego, kto podejmuje decyzję o wzięciu udziału w wyprawie wysokogórskiej – na Elbrus, bazę pod Annapurną, Pik Leninabądź Mount Everest – wymaga się wcześniejszego doświadczenia w zbliżonych do tego rodzaju wyprawach, ponieważ im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe zagrożenie pojawienia się choroby wysokościowej. Umiejętność korzystania z czekanu czy poruszania się w grupie, której członkowie wzajemnie się asekurują liną – to wymogi, które powinno się bezwzględnie spełniać. Nie można zapomnieć również, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Znaczenie ma zatem doświadczenie pracy w grupie. Podczas wyprawy górskiej konieczne jest pełne podporządkowanie się decyzjom, które podejmowane są przez lidera grupy.

Dane teleadresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]