Impregnat hydrofobowy – właściwości oraz zastosowanie

Bardzo często staramy się ochronić pewne przedmioty przed poplamieniem czy wilgocią. Idealnie nadają się do tego najróżniejsze impregnaty hydrofobowe.

Innowacyjna technologia: impregnat hydrofobowy

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że pojawiły się nowatorskie sposoby ochrony rozmaitych tworzyw przed wpływem wody, w wyniku czego w sklepach zagościły impregnaty hydrofobowe. Sposoby ich użycia są wyjątkowo obszerne, a ilość tworzyw, które można nimi chronić, jest bardzo duża. Wymienić trzeba wśród nich przedmioty zrobione ze szkła bądź z metalu, najróżniejsze tkaniny i drewno. Zabezpieczając te przedmioty przed działaniem wilgoci znacznie wydłużamy ich trwałość. Jest to szczególnie ważne w przypadku przedmiotów zrobionych z metalu, które pod wpływem wilgoci bardzo szybko rdzewieją. Natomiast pokryte impregnatem hydrofobowym powierzchnie szklane zyskują szczególną właściwość, jaką jest zdolność ich samooczyszczania się.

Dlaczego opłaca się postawić na impregnat hydrofobowy?

Impregnaty hydrofobowe znajdują wyjątkowo obszerne zastosowanie. Bardzo chętnie stosują je wytwórcy obuwia sportowego i odzieży. Już podczas produkcji odzież i obuwie chroni się przed wilgocią właśnie tego typu impregnatami. Z chęcią kupują je osoby lubiące aktywny wypoczynek na łonie przyrody. Impregnaty hydrofobowe posiadają jeszcze jedną istotną cechę – zabezpieczają nie tylko przed wpływem wilgoci, ale również przed tłustymi zabrudzeniami. Preparaty te chronią najróżniejsze materiały przed zabrudzeniami z czerwonego wina, soku czy kawy, przy czym nie zmieniają właściwości, którymi wyróżnia się pokryty nimi przedmiot. Równocześnie nie wpływają na ludzki organizm, ponieważ są w 100% bezpieczne. Pokryta nimi powierzchnia nie traci właściwości oddychających, co ma szczególnie istotne znaczenie w wypadku wykorzystania impregnatu hydrofobowego do zabezpieczania ubrań.