Właściwości lecznicze srebra koloidalnego

Silnie rozdrobnione srebro, które połączono z żelatyną lub białkiem to substancja , który nazywa się kolargol. Znacznie częściej jednak w miejsce właściwej nazwy używa się określenia srebro koloidalne. Używane jest ono przede wszystkim w lecznictwie. Sięga po nie bardzo dużo gałęzi medycyny.

Srebro koloidalne – antybiotyk o naturalnym pochodzeniu

Atrybuty antybakteryjne srebra koloidalnego przyczyniły się do tego, że jest ono wykorzystywane w medycynie. Wyjątkowo często sięga po nie dermatologia oraz okulistyka, zdecydowanie rzadziej stosują je urolodzy. Obecnie koloidy srebra stosowane są jako środek do leczenia zewnętrznego. Właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze sprawiają, że po koloidy srebra sięga się wówczas, gdy mogą pojawić się zakażenia o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym. Srebro koloidalne jest bowiem rewelacyjnym środkiem antyseptycznym. W leczeniu wykorzystuje się je w formie kropli (w okulistyce) oraz maści (w dermatologii).

Kiedy można stosowaćsrebro koloidalne?

Koloidy srebra wykorzystuje się w leczeniu ciężko zabliźniających się oparzeń, owrzodzeń i ran. W aptekach dostępne są suplementy diety, które zawierają srebro koloidalne – można je stosować przy przeziębieniu czy grypie, też jako leki wspierające leczenie kaszlu, zapalenia oskrzeli oraz anginy. Bardzo często srebro koloidalne jest stosowane do leczenia zmian pojawiających się na skórze. Można je wykorzystywać w przypadku łuszczycy, egzemy, trądziku, przy łojotoku oraz przeróżnych postaciach grzybicy. Koloidy srebra są pomocne w stanach zapalnych pęcherza moczowego i jelita grubego. Można je stosować też podczas grypy żołądkowej. Zanim rozpoczniemy zażywać preparaty, w których zawarte jest srebro koloidalne, trzeba skontaktować się ze specjalistą, głównie w przypadku leków do użytku wewnętrznego. Nie wolno bowiem przekraczać maksymalnej dziennej dawki, która jest wyjątkowo niewielka i wynosi tylko 0,014 mg na każdy kg naszej wagi. Srebro koloidalne możemy dodawać też do płukania tkanin, a także wykorzystywać w celu neutralizacji nieprzyjemnego aromatu potu.