Co zyskasz dzięki lampom tylnym diodowym?

Z uwagi na to, iż nie oświetlają drogi przed maską, awarie lamp tylnych bywają nierzadko niezauważane przez kierowców. To duży błąd, bo to od nich również w największym stopniu zależna jest widoczność na drodze. Warto więc napisać, jak dbać o lampy tylne – diodowe lub ze zwykłą żarówką. Tym bardziej, że szybkie rozpoznanie najczęstszych usterek nie sprawi nikomu najmniejszych trudności, natomiast pozwoli na uniknięcie wielu, być może poważnych, kolizji. Jak zatem troszczyć się o samochodowe lampy tylne?

Jak troszczyć się o lampy tylne diodowe?

Mnóstwo awarii jest efektem zabrudzenia osłon – w podobnych sytuacjach należy jedynie je wyczyścić. Warto dbać o czystość lamp tylnych często – tak bardzo poprawimy widoczność na drodze. Ważne są także częste wymiany żarówek – nie zapominajmy, że powinniśmy robić to po dwie sztuki. Wystrzegajmy się natomiast lamp bez homologacji – ich wykorzystanie nie tylko nie poprawi widoczności na szosie, ale także może owocować dotkliwymi karami.

Lampy tylne – czemu warto?

Mimo że parę lat wstecz lampy tylne diodowe uznawane były za ciekawostkę, obecnie są bardzo popularne wśród kierowców. Ich jasność okazuje się podobna do najlepszych lamp halogenowych, a pobierają dużo mniejsze ilości energii. Ważna jest także cechująca je wielka solidność – służą dłużej od przeciętnych reflektorów starego typu. Mają niestety minusy – z tyłu intensywnie się rozgrzewają, więc niezbędne okaże się również zamontowanie systemów chłodzących. Kierowcy myślące by zamienić tradycyjne światła tylne na diodowe, mogą zaopatrzyć się nie w profesjonalnych sklepach motoryzacyjnych, gdzie oferowane są oryginalne podzespoły dla danych modeli samochodów, jak również ich wersje alternatywne.