Jeśli światła tylne do stworzone zwłaszcza do polepszenia widoczności na drodze, to reflektory posiadają znacznie więcej zastosowań. Nie tylko zawiadamiają pozostałych kierujących o naszej pozycji na ulicy, ale także po zmroku rożświetlają drogę poza miastem – w szczególnej mierze zależy zatem od tych świateł bezpieczeństwo pasażerów. Należy zatem odpowiednio o nie zadbać – znacznie zmniejszymy w ten sposób ryzyko kolizji w nocy. Jak zagwarantować ich solidność? Jak na bieżąco wykrywać wszystkie awarie?
Najczęstszy kłopot z reflektorami
Efektywność lamp przednich zależy przede wszystkim od ich właściwego ustawienia. Niestety niewielu właścicieli aut o to się troszczy, zaś niektóre badania mówią, że tylko 1% z nich posiada właściwie wyregulowane reflektory. Samodzielne ustawienie lamp rzeczywiście potrafi spowodować pewne problemy, ale jeśli nie potrafimy poradzić sobie z tym w garażu, powinniśmy wybrać się do warsztatu. Pamiętajmy, że regularne troszczenie się o reflektory poprawia nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort kierowania pojazdem.
Dlaczego lampy przednie się psują?
Warto jednak pamiętać, że powodem usterek lamp przednich w samochodzie może być inna rzecz. Wadliwe wydalanie wilgoci potrafi owocować ich matowieniem, a to wszak bardzo obniża ich jasność. Lampy przednie będą słabiej świecić także, kiedy uszkodzony zostanie odbłyśnik. W podobnych sytuacjach najrozsądniejszym rozwiązaniem okaże się wymiana lamp przednich. W sklepach specjalistycznych można kupić zarówno oryginalne podzespoły do danego modelu samochodu, jak i ich wersje alternatywne.