Sprawdzenie samochodów używanych – wykryj ukryte wady

Kupno samochodu to istotny wydatek – tym samym dla wielu z nas wiąże się z podjęciem odpowiedzialnych decyzji. Nadzwyczaj wysokim ryzykiem jest nabycie auta używanego – etyczność ich sprzedawców niestety nierzadko bywa na niskim poziomie, a samochód opisywany jako bezwypadkowy i w stu procentach sprawny, okazuje się mieć „bogatą” historię i sporo usterek. Niestety nie każdy z nas jest w stanie wypatrzyć potencjalne wady przed realizacją transakcji. Sprawdzanie pojazdu przed zakupem warto więc zlecić specjalistom.

Sprawdzenie auta przed kupnem – wykrywanie wad i usterek

Sprawdzenie samochodów używanych jest konieczne, by mieć pewność, że pojazd faktycznie jest w takim stanie technicznym, jak twierdzi jego obecny właściciel. Dobrze będzie, jeśli auto sprawdzi doświadczony, zaufany mechanik, niezwiązany w żaden sposób ze sprzedawcą. W szczególności ważne jest to w przypadku zakupu pojazdu z komisu lub od pośrednika. Czasem firmy, aby zwiększyć sprzedaż, mają skłonność do zatajania informacji o różnorodnych uszkodzeniach i mankamentach, które mogłyby przyczyniać się do obniżenia ceny. Sprawdzenie samochodu przed kupnem pozwala uniknąć takich pomyłek i – tym samym – niepotrzebnych wydatków.

Sprawdzenie auta przed kupnem – rejestry i kartoteki

Jednakowo znacząca – a niekiedy nawet bardziej znacząca – jest historia pojazdu. Idzie tu szczególnie o dane o możliwych stłuczkachz jego udziałem, przebiegu i rejestracji w kartotekach samochodów skradzionych. Na sprawdzenie auta pod tym kątem pozwala tzw. numer VIN (Vehicle Identification Number) i specjalistyczne wyszukiwarki. Korzystanie z nich podlega opłacie, ale zakłady oferujące inspekcję pojazdów gwarantują także dostęp do tej usługi – tym samym nie kupimy samochodu pochodzącego z kradzieży i unikniemy wielu innych kłopotów.