Jak stosuje się botoks w medycynie?

Skieruj się w to miejsce, jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji na temat zabiegu z botoksem.

Toksyna botulinowa, w skrócie nazywana botoksem, to substancja białkowa wytwarzana przez jeden z rodzajów bakterii żyjących w warunkach beztlenowych, która wskutek swoich właściwości wykorzystywana jest w medycynie, szczególnie estetycznej. Jak więc wykorzystuje się tę neurotokstynę i czy jest to bezpieczne?

Botoks – stosowany w leczeniu patologicznego zgrzytania zębami oraz zeza

Botoks to jedna z silniejszych poznanych egzotoksyn, której oddziaływanie opiera się na blokowaniu impulsów przekazywanych pomiędzy mięśniami a nerwami. To z tego powodu jego spożycie (przykładowo wraz z nieświeżym pożywieniem) może być niezmiernie niebezpieczne, bo w ekstremalnych casusach prowadzi do zachłystowego zapalenia płuc. Niemniej jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, jaki daje toksyna botulinowa, medycy od pół wieku stosują do leczenia stanów chorobowych, w których stwierdza się niewłaściwe napięcie mięśniowe, m.in. przy kurczu wpustu żołądka, przykurczach po udarze oraz ciężkich casusach migreny. Botoks powszechnie wykorzystuje się także w leczeniu bruksizmu, to znaczy odruchowego zgrzytania zębami, ponieważ wstrzyknięcie tej neurotoksyny w wybrane miejsca redukuje napięcie mięśni żuchwy, a tym samym zapobiega ścieraniu się zębów i pękaniu szkliwa. Botulinotoksyna pomaga również osobom skarżącym się na nadpotliwość – aplikowana w obszary, gdzie skóra wytwarza zbyt dużą ilość potu, powstrzymuje jego wydzielanie się nawet do sześciu miesięcy.

Botoks – wykorzystanie w medycynie estetycznej

Stereotypowy Polak najczęściej botoks kojarzy jednakże z zabiegami medycyny estetycznej. I faktycznie, neurotoksyna ta jest tu stosowana w dość szeroko. Wykorzystuje się ją w celu likwidacji zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg bezbolesny i krótki. Preparat botulinotoksyny wygładza skórę i zmniejsza napięci mięśni przyczyniające się do tworzenia się zmarszczek. W związku z tym z reguły wykorzystuje się go do likwidacji tzw. “zmarszczki gniewu oraz zmarszczek mimicznych pojawiających się w okolicach oczu. Z pomocą botulinotoksyny można też ograniczyć nadmierną potliwość skóry na czole.

Dane teleadresowe:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]