Metody redukcji zmarszczek i ewentualne przeciwwskazania

Starzenie się skóry jest nieunikniony, a zaczynamy to obserwować na ogół gdy skończymy ukończymy 25 rok życia. Dostępne są na szczęście sposoby, które pozwalają spowolnić pierwsze ślady starzenia. Jak zatem wygląda wypełnianie zmarszczek w klinice kosmetologii?

Wolumetria – sposób usuwania zmarszczek mimicznych

Tworzenie się bruzd na cerze spowodowane jest ubytkiem kolagenu i elastyny w tkance – włókien odpowiadających za jej młody wygląd oraz elastyczność. Z wiekiem skład skóry zmienia się, a substancji tych po prostu ubywa. Do tworzenia się zmarszczek przyczynia się również tryb życia – nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, zła pielęgnacja cery czy palenie papierosów. Osoby ze skórą z tendencją do wysuszania się prędzej dostrzegają pierwsze zmarszczki, też te mimiczne. Współczesna medycyna estetyczna zna jednakże wiele metod likwidacji zmarszczek. Jedną z najskuteczniejszych jest wolumetria, a więc wypełnianie kwasem hialuronowym. Kwas ten jest związkiem występującym w organizmach żywych i odpowiada za wiązanie cząstek H2O w tkance skórnej, a więc też ma znaczny wpływ na jej sprężystość. Likwidacja zmarszczek kwasem hialuronowym polega na zaaplikowaniu kwasu w formie iniekcji. Efektem ostrzykiwania kwasem jest wymodelowanie rysów twarzy i przywrócenie cerze młodzieńczego wyglądu.

Różnice pomiędzy botoksem i kwasem hialuronowym

Tworzenie się zmarszczek mimicznych można spowolnić także używając toksynę botulinową – substancję, która ogranicza skurcze i przesadne napięcie mięśni. Za sprawą jej wpływu skóra wygładza się, a bruzdy i zmarszczki stają się niedostrzegalne. Botoks używa się najczęściej do redukcji zmarszczek mimicznych na czole, a także kurzych łapek. Czy są różnice między toksyną botulinową a kwasem hialuronowym? Owszem. Kwas jest wypełniaczem i służy przykładowo do powiększania ust oraz wypełniania linii marionetki bądź bruzd nosowo-wargowych. Natomiast botoks rekomenduje się do wygładzenia zmarszczek mimicznych w górnych strefach twarzy. Czy są przeciwwskazania do dopuszczenia do zabiegu likwidacji zmarszczek? W obu wypadkach jest to ciąża oraz laktacja. Botoksu nie wstrzykuje się również osobom z nadwrażliwością na tę toksynę, jak również z zaburzeniami przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego. Kwasu hialuronowego za to nie rekomenduje się stosować u osób cierpiących na schorzenia z kręgu kolagenoz i przy stanach zapalnych.