Po całym dniu siedzenia przed biurkiem mogą nas boleć plecy. Bardzo istotne oczywiście będą ćwiczenia, nawet nawet to nie pomoże, jeśli przed biurkiem siedzimy na niezbyt wygodnym krześle. Dlatego nie możemy szukać oszczędności na fotelach biurowych – dają wszak gwarancję tego, iż plecy będą wypoczęte. Fotele biurkowe rzutują też na nastrój pracowników – ich odpowiednie wybór owocuje zwiększoną skutecznością i podniesieniem produktywności załogi. Jak więc kupować fotele do biura? Jakimi następstwami może grozić zły wybór tego rodzaju foteli?
Fotele do biura – kupuj te z regulacją zagłówka oraz siedziska
W większych biurach niezmiernie ważna będzie funkcja regulacji położenia zagłówka, siedziska i podłokietników krzeseł wyznaczonych do pracy przy biurku. Trzeba wszak pamiętać, iż będą na nich siadać pracownicy o różnym wzroście – wyżsi będą skarżyć się na ból krzyża po dniu pracy na fotelach z niskim oparciem, niżsi natomiast na ból kończyn dolnych spowodowany nie dotykaniem całą powierzchnią stopy podłogi. Istotna jest też równowaga danego fotela do biura. Zapewni ją właściwa konstrukcja podstawy – zwłaszcza taka pięcioramienna. Podczas wykonywania pracy przy biurku ważne okażą się także podłokietniki, które znacznie ułatwią pisanie, chociaż są użytkownicy, preferujący fotele komputerowe bez nich. Z finansowego punktu widzenia warto wybrać fotele, w których bez trudności można wymienić kółka, które są najszybciej psującym się ich elementem.
Dobrze ustawione fotele do biurka to nie wszystko
Najczęściej spotykanymi chorobami biorącymi się z niewłaściwej pozycji ciała podczas pracy za biurkiem będą głównie bóle kręgosłupa – tak w części lędźwiowej, jak i w okolicach łopatek. Należy poza tym nadmienić, że choroby mogą dotyczyć również rąk – szczególnie przy braku lub nieodpowiednim poziomie podłokietników. Nie zapominajmy też, że nawet dobrze ustawiony fotel nie zagwarantuje jego użytkownikowi zachowania pełnego zdrowia – siedzenie przed komputerem powinno się często przeplatać kilkuminutowymi ćwiczeniami.