Płytki ceramiczne uniwersalne na ściany i podłogę łazienki

Wśród używanych dziś surowców wykończeniowych największym uznaniem cieszą się płytki ceramiczne. Ich doskonała opinia nie może jednak zaskakiwać – posiadają bowiem mnóstwo zalet, które powodują, że są często stosowane tak w prywatnych mieszkaniach, jak i budynkach urzędów. Są bardzo wytrzymałe na wpływ wody oraz łamanie, a różnorodność wzorów umożliwia dopasowanie ich do najróżniejszych pomieszczeń. W jaki sposób jednak je kłaść? O jakich zasadach nie zapominać, żeby końcowy efekt spełnił nasze oczekiwania?

Jak kupować płytki ceramiczne?

Przy wyborze płytek najważniejsza będzie cechująca je ścieralność. Wyroby z trzema najniższymi klasami polecane są wyłącznie do kładzenia na ścianach. Nie wolno stosować ich na podłodze, na której egzamin zdadzą płytki ceramiczne o IV i V klasie ścieralności. Warto zwrócić uwagę też na twardość kafelków – to ona rzutuje na ich odporność. W razie kafelków podłogowych musimy również sprawdzić ich antypoślizgowość – im większa będzie ta wartość, tym bardziej przyczepne będą kafelki. Nie zapominajmy, że płytki ceramiczne z małą grupą chłonności trudniej się brudzą.

Jak zrobić powierzchnię pod płytki ceramiczne?

Najistotniejsze jest precyzyjne wyczyszczenie podłoża, na którym kładzione będą płytki. Jeśli zbudowana jest z chłonnego materiału, powinniśmy również ją zagruntować. Płytki ceramiczne można też nałożyć na stare kafelki – zawczasu należy tylko przemyć je wodą ze środkiem myjącym i zmatowić ich wierzch, bo w ten sposób podniesiemy ich przyczepność.