Budowa domów góralskich

Domy góralskie

Z początku budowane były jedynie w górach, dziś zaś inspiracje stylem zakopiańskim widoczne są również w pozostałych regionach Polski. Domy góralskie, mimo swojej nazwy, powstają też poza Małopolską, a ich popularność rośnie w ogromnym tempie. Skąd się bierze? Czym cechują się domy góralskie?

Kto wypromował domy góralskie?

Choć wznoszone były już od stuleci, w zbiorowej świadomości architektura góralska pojawiła się dzięki Stanisławowi Witkiewiczowi – wzięte stąd inspiracje zostały przez niego użyte do opracowania nowego, oryginalnego języka architektonicznego. Z czasem styl góralski zyskał popularność poza Tatrami, ale nadal jest jednoznacznie wiąże się z tym regionem.

Domy góralskie – z czego się je buduje?

Kluczowym surowcem, z jakiego powstają domy góralskie jest bez wątpienia drewno. Początkowo były to tylko gatunki występujące w na Podhalu, ale z czasem inżynierzy zaczęli też sięgać po drewno egzotyczne, bowiem lepiej znosi upały czy chłody oraz wpływ wody.

Typowe cechy domów góralskich

Domy góralskie najprościej poznać można dzięki charakterystycznym, spadzistym dachom i kamiennych fundamentach. Domy góralskie nie sposób byłoby również wyobrazić sobie bez werand i typowych elementów ozdobnych, wychodzących z warsztatów najbardziej cenionych rzeźbiarzy.

Zalety domów góralskich

Swoją popularność zawdzięczają w szczególności niezwykłemu wyglądowi, jednak to nie jedyne ich zalety. Warto pamiętać, że zbudowane w w największym stopniu z drewna, tworzą nadzwyczaj zdrową atmosferę, a użyte w nich surowce są całkowicie bezpieczne dla przyrody.

Dane teleadresowe:
"Piczura-Dom" S.C. Leopold Piczura i Stanisław Piczura
34-407 Ratułów nr 392

Mob.: +48 601 965 606, +48 880 861 800, +48 509 372 308
E-mail: [email protected]