Cegły, płytki, elewacje, bruk klinkierowe

Klinkier jest obecnie jednym z najważniejszych materiałów budowlanych. Chętnie sięgają po niego najwięksi inwestorzy funkcjonujący w sektorze budowlanym, poza tym jest powszechnie stosowany w budownictwie jednorodzinnym. Uświadczymy go w kościołach, na placach, ścieżkach rowerowych i elewacjach domów. Z jakich jednak względów cieszy się takim zainteresowaniem? Jakie zalety posiada ten klinkier? Dlaczego powinniśmy go stosować?

Klinkier – jaki to surowiec?

Klinkier to surowiec, który jest produkowany przez wypiekanie gliny w temperaturach przewyższających tysiąc *C. W odróżnieniu od różnych innych wyrobów ceramicznych, klinkier posiada jedynie wypieczoną powierzchnię, pozbawiony jest zaś szkliwienia. Do wyrobu klinkieru stosuje się glinki żelaziste i wapienne.

Dlaczego warto stosować klinkier?

Technika wyrobu klinkieru powoduje, iż jest on odporny na niekorzystne zjawiska atmosferyczne – jego nasiąkliwość rzadko jest większa niż 6%. Płytki wykonane z klinkieru są całkowicie mrozoodporne. Poza tym są także odporne na pęknięcia, bez problemu znosząc nawet spore ciężary. Nie można nie napisać także o interesującym wyglądzie opisywanego materiału – oferowany jest w dziesiątkach wersji kolorystycznych, łatwo wkomponujemy go do rozmaitych stylów.

Przykłady użycia klinkieru

Klinkier, ze względu na dużą wytrzymałość jest chętnie wykorzystywany do produkcji płyyt chodnikowych – coraz częściej uświadczymy się go na drogach dojazdowych oraz ścieżkach ogrodowych. Mrozoodporność wyrobów klinkierowych sprawia natomiast, że są używane na zewnętrznych ścianach wielu obiektów.