Co warto wiedzieć o płytce retro?

Obiekty postawione na początku stulecia mają niepowtarzalny czar. Jest on skutkiem po pierwsze wartości, jaką zdobywają z upływem czasu, lecz także projektu oraz materiałów użytych do ich realizacji. W tamtych latach największym zainteresowaniem architektów cieszyła się na pewno czerwona cegła, jaka także dziś uznawana jest za materiał, który dodaje obiektowi niecodziennego uroku. Jednak choć w sprzedaży dostępne są rozmaite typy cegły w tym kolorze, nie wszystkie sprawdzają się wtedy, gdy zależy nam na atmosferze w stylu tamtych czasów. Szczególnie warto postawić wtedy na cegłę retro. Jak jednak jest ona produkowana? Kiedy powinniśmy po nią sięgnąć?

Cegła retro – jak jest produkowana?

Cegła retro może być wytwarzana różnymi metodami. Najprostsze modele to produkowane współcześnie płytki, które zostają później postarzone. Pamiętajmy przy tym, iż tego rodzaju cegły na pewno nie będą wyglądać dokładnie tak, jak w wiekowych budynkach. Jeśli zatem ważny okazuje się dla nas odpowiedni rezultat, wybierzmy płytkę retro wytwarzaną z surowca pochodzącego z likwidowanych, zabytkowych budynków. Zostaje ona przetwarzana, a później zabezpieczana przed zagrożeniami, dzięki czemu świetnie wygląda, a jednocześnie jest równie odporna jak nowoczesne cegły. Na rynku kupimy najróżniejsze typy płytki retro, wśród których z pewnością dobierzemy te, które będą pasowały do stylu konkretnego domu.

Kiedy postawić na płytkę retro?

Jak nietrudno się domyślić, cegła retro nie może być wykorzystywana jako główny materiał. Świetnie sprawdza się zaś jako surowiec dekoracyjny, który nadaje wnętrzu wspomnianego klimatu. To dlatego nierzadko są stosowane w loftach – lokalach urządzonych w obiektach używanych wcześniej przez fabryki. Płytka retro zdaje egzamin jednak również w pozostałych budynkach, naprawdę dobrze prezentując się zarówno w kuchni, jak i przedpokoju lub pokoju dziennym.